Pogłowie bydła w Rosji nadal wysokie. Zła wiadomość dla Polaków?

Pogłowie bydła w Rosji nadal utrzymuje się na wysokim poziomie ponad 19 milionów sztuk. Wzrosło także pogłowie trzody chlewnej oraz kóz i owiec. Tak dobre wyniki pomogą Rosjanom w spełnieniu planów eksportowych do Chin. Przed miesiącem Rosja i Chiny uzgodniły wspólny plan działania gwarantujący regularny eksport bydła do Państwa Środka. Producenci wołowiny omówili problemy związane z dostawami wołowiny i pomysły ich rozwiązania. Taka sytuacja nie powinna jednak cieszyć polskich hodowców, którzy mogą stracić w starciu ze wschodnimi konkurentami.
Pogłowie bydła w Rosji
Według portalu Agrariy, powołując się na dane Rosstatu, na początku sierpnia pogłowie bydła w gospodarstwach wszystkich form własności zarejestrowanych w Federacji Rosyjskiej wyniosło 19,2 miliona sztuk, czyli o 0,5% więcej niż w 2019 roku. W szczególności liczba krów wzrosła o 0,4% do 8,1 miliona sztuk.
Rosstat zwrócił również uwagę, że także liczba świń w ujęciu rocznym do początku sierpnia wzrosła o 4,7% - do 26,9 miliona sztuk. Jednocześnie liczba małych przeżuwaczy w gospodarstwach wszystkich kategorii zmniejszyła się o 0,9% - do 24,6 miliona sztuk.
Biorąc pod uwagę nie tylko pogłowie bydła, ale także innych zwierząt to w swojej strukturze, według stanu na 1 sierpnia udział chłopów i gospodarstw rolnych wyniósł 41% i 45% owiec i kóz, podczas gdy ten sektor kompleksu rolno-przemysłowego stanowił zaledwie 10,4% krajowego pogłowia trzody chlewnej. W ubiegłym roku wskaźniki te wynosiły odpowiednio 41,7%, 45,4% i 11,3%.
Aktywiści ekologiczni blokują budowę ferm świń i tworzenie miejsc pracy
Pogłowie bydła miesiąc temu
Jak poinformował Rosstat, na 1 lipca pogłowie bydła w gospodarstwach wszystkich kategorii Rosji również oszacowano na 19,2 miliona sztuk, czyli o 0,3% więcej niż w tym samym dniu rok temu roku. Jednocześnie liczba krów na początku miesiąca wzrosła o 0,4% do 8,1 miliona sztuk, trzody chlewnej - o 5,3%, do 26,8 miliona sztuk, drobiu - o 0,3%, do 563,4 miliona sztuk. W tym samym czasie liczba owiec i kóz zmniejszyła się o 0,8% - do 24,9 miliona sztuk.
W strukturze pogłowia do 1 lipca w 41,2% stanowiło pogłowie bydła, 10,5% - trzody chlewnej, 45% - owiec i kóz. W tym samym dniu w 2019 roku wskaźniki te wynosiły odpowiednio 41,8%, 11,4% i 45,3%.
– czytamy w komunikacie.
Zwiększające się pogłowie bydła pomoże Rosjanom w spełnieniu planów eksportowych do Chin. Przed miesiącem Rosja i Chiny uzgodniły wspólny plan działania gwarantujący regularny eksport bydła do Państwa Środka. Producenci wołowiny omówili problemy związane z dostawami wołowiny i pomysły ich rozwiązania. Wyższe pogłowie bydła w Rosji nie powinno cieszyć polskich hodowców, którzy mogą stracić w starciu ze wschodnimi konkurentami.
meatinfo.ru/fot.pxhere