Talk icon

Informacje

04-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Podpalenie łąki w Zatorze! Sprawca o mało nie przypłacił tego życiem!

Podpalenie łąki

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze ukarali mandatem karnym 32-letniego mieszkańca Zatora za podpalenie łąki. Sam poszkodowany swój nieodpowiedzialny mógł przypłacić życiem, ponieważ podtruł się dymem.

Podpalenie łąki – 32-letni mieszkaniec Zatora omal nie stracił życia

W zeszły wtorek tuż przed 15, strażacy i policjanci zostali zaalarmowali o pożarze łąk, do którego doszło na terenie Zatora. Służby natychmiast udały się na miejsce. Na miejsce ruszyli również ratownicy medyczni, którzy otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, zatrutym dymem z palącej się trawy.

Strażacy ugasili łąkę natomiast policjanci zajęli się ustalaniem okoliczności, w jakich doszło do pożaru, a także ustaleniem sprawcy podpalenia. W trakcie prowadzonych czynności szybko okazało się, że za podpalenie łąki odpowiada 32-letni mieszkaniec Zatora, któremu załoga karetki Pogotowia Ratunkowego właśnie udzielała pomocy medycznej.

Mężczyzna podtruł się dymem, gdyż nie zdążył uciec z terenu który podpalił. Ponieważ stan zdrowia podpalacza poprawił się szybko, nie było potrzeby jego hospitalizacji. Za podpalenie łąki policjanci nałożyli na 32-latka mandat karny.

Służby przypominają, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych. Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto, zgodnie z kodeksem karnym osoba, która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Służby apelują o niezwłoczną reakcję osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie i powiadamianie służb pod numerem alarmowym 112.

Czytaj też: #RolnicyDziękują Radiu Maryja i stają w obronie katolickiej stacji

Podpalenie łąki powoduje spustoszenie fauny i flory

Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunkówPodpalenie laki 02 gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin

– wyjaśnia Dorota Święcka z zespołu ds. promocji i mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Giną także zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).

Podpalenie łąki zabija również mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).

Niestety, zdarza się, że ogień z łąk przenosi się na pobliskie lasy. Niszcząc młode drzewa, a te dojrzałe i starodrzewy poważnie uszkadzając. Każdego roku dochodzi do kilkunastu tego typu pożarów. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne

– zaznacza Dorota Święcka.

Podpalenie łąki z uwagi na charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angaże dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu.

malopolska.policja.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023