Talk icon

Informacje

25-05-2017

Autor: Anna Kołcon

Pochwała dzikości i różnorodności biologicznej. Europejski Dzień Parków Narodowych

ojcow

24 maja wszystkie parki narodowe Europy świętują, gdyż właśnie ten dzień w roku jest im specjalnie dedykowany.

W 1880 r. przyrodnik fińskiego pochodzenia A. E. Nordenskiöld zaproponował wydzielenie na terenie Szwecji specjalnie chronionych terenów przyrodniczych – parków narodowych. Jego pomysł zrealizowano w 1909 roku. Wówczas parlament Szwecji powołał do życia dziewięć takich obszarów. Pierwszym parkiem narodowym naszego kontynentu, który powstał 24 maja 1909 roku, jest szwedzki rezerwat Sarek. W rocznicę jego utworzenia obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. W tym dniu przypomina się o pięknie parków narodowych i podkreśla to, jak ważne są dla całego środowiska. Europejski Dzień Parków Narodowych to pochwała dzikości i różnorodności biologicznej.

 

Park narodowy to skarb, o który należy dbać. Tworzy się go w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody, a także odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów. Park narodowy obejmuje obszar (powierzchni nie mniejszej niż 1.000 ha) wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, na którym ochronie podlega cała przyroda (ożywiona i nieożywiona) oraz walory krajobrazowe. Na terenie parków, poza nielicznymi wyjątkami, zabroniona jest jakakolwiek działalność gospodarcza. Parki prowadzą działalność edukacyjną i naukową.

 

Obecnie na naszym kontynencie istniej ponad 250 parków narodowych.

 

W Polsce mamy 23 parki narodowe:

  1. Babiogórski Park Narodowy
  2. Białowieski Park Narodowy
  3. Biebrzanski Park Narodowy
  4. Bieszczadzki Park Narodowy
  5. Drawieński Park Narodowy
  6. Gorczański Park Narodowy
  7. Kampinoski Park Narodowy
  8. Karkonoski Park Narodowy
  9. Magurski Park Narodowy
  10. Narwiański Park Narodowy
  11. Ojcowski Park Narodowy
  12. Park Narodowy Bory Tucholskie
  13. Park Narodowy Gór Stolowych
  14. Park Narodowy Ujście Warty
  15. Pieniński Park Narodowy
  16. Poleski Park Narodowy
  17. Roztoczański Park Narodowy
  18. Słowiński Park Narodowy
  19. Świętokrzyski Park Narodowy
  20. Tatrzański Park Narodowy
  21. Wielkopolski Park Narodowy
  22. Wigierski Park Narodowy
  23. Woliński Park Narodowy

 

Ciągną się od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i  niziny aż do gór na południu Polski. Mimo że mają niewielki udział (1 procent; 316 748 ha) w powierzchni kraju, są naszym wielkim skarbem. Warto wspomnieć, że obecnie toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego.

 

Pierwszy w Polsce "Park Narodowy w Białowieży" powstał w 1932 roku. W 1947 nadano mu nazwę Białowieski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 10 502 ha, w tym najstarsza część Obszar Ścisłej Ochrony zajmuje 4 747 ha. W 1977 r. UNESCO włączyło go w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.

 

Najmłodszym jest utworzony 1 lipca 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty. Największym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy, który obejmuje obszar 60 tys. hektarów, a najmniejszy Ojcowski Park Narodowy (2146 ha).

 

Czy byliście już we wszystkich polskich parkach narodowych? Jeśli nie, to zachęcamy do tego, by je poznawać. Ich zwiedzanie to doskonały pretekst, by poznać największe skarby naszej przyrody, a także odpocząć na łonie niezmąconej ludzką ręką przyrody. Warto wybierać się na takie wyprawy z dziećmi, żeby mogły uczyć się, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne.

 

– "Musicie uczyć swoje dzieci, że Ziemia pod waszymi stopami jest prochem naszych praojców. Aby szanowały kraj, opowiadajcie im, że Ziemia ta jest przebogata w różne pokrewne nam żywe istoty. Uczcie wasze dzieci tego, czego my uczymy nasze: Ziemia jest naszą Matką. Co spotyka Ziemię, spotyka także synów tej Ziemi. (…) Co przydarza się zwierzętom - wkrótce przydarzy się też ludziom. Wszystkie rzeczy są ze sobą wzajemnie powiązane"

 

– mowa wodza Indian Seattle z 1854 r, z "Myśląc jak góra", J. Seed, J. Macy, P. Fleming, A. Naess.

 

Anna Kołcon

Fot. pixaby.com

swiatrolnika.info 2023