Talk icon

Informacje

14-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Plantacja towarowa malin – jak ją założyć z dużym zyskiem?

Plantacja towarowa malin

Plantacja towarowa malin to temat, którym coraz częściej interesują się rolnicy, ponieważ uprawa tego owocu jest nieskomplikowana. Korzystne ceny skupu, a co za tym idzie korzyści finansowe, które płyną ze sprzedaży malin są dodatkowym motorem napędowym, który skłania plantatorów do uprawy owocu. Jakie zatem kroki należy poczynić, żeby założyć plantację towarową malin?

Plantacja towarowa malin – wybór stanowiska

Plantacja towarowa malin jest szczególnie interesująca ze względu na brak specjalnych wymagań glebowych. Jednak mimo to wybór odpowiedniego stanowiska jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących wysoką liczbę plonów oraz wysoką jakość owoców. Plantator musi więc pamiętać o wyeliminowaniu chwastów wieloletnich właściwym przedplonie oraz uregulowaniu pH gleby. Należy wykonać analizę gleby i na jej podstawie wprowadzić do niej brakujące składniki mineralne. Do istotnych czynników należy również poprawa warunków fitosanitarnych danego stanowiska oraz wysianie i przyoranie roślin poplonowych. Plantacja towarowa malin nie udają się na glebach ciężkich, które charakteryzują się wysokim stanem wód gruntowych i źle znoszą zalania, nawet te krótkotrwałe.

Rolnicy mieli niewolników! Wśród nich dziecko! Wabili ich do gospodarstwa i zmuszali do pracy! A to nie koniec

Plantacja towarowa malin, a przygotowanie pola

Przygotowania do rozpoczęcia uprawy malin należy rozpocząć minimum rok wcześniej. Przed podjęciem działań agrotechnicznych, powinno się pobrać próbki gleby i zbadać je w laboratorium. Plantacja towarowa malin charakteryzuje się dość płytkim systemem korzeniowym, dlatego nie trzeba analizować warstwy podornej, ponieważ roślina nawet z niej nie skorzysta w żadnej fazie wzrostu. Kolejnym działaniem przygotowawczym, korzystnie wpływającym na przyszłą uprawę, z całą pewnością będzie zasiew przedplony na przyoranie, np. gorczycy, która wzbogaci glebę w próchnicę i poprawi jej strukturę.

Plantacja towarowa malin – odmiany owocu

Odmiany malin, które zwyczajowo nazywa się „jesiennymi” dają owoce od sierpnia do czasu pojawienia się pierwszych przymrozków. Jednak jeśli zostaną przeprowadzone w odpowiedni i staranny sposób może zdarzyć się, ze wydadzą plon dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Najpopularniejszą odmiana malin jesiennych uprawianych na naszych rodzimych ziemiach jest Polka, która plonuje długo i obficie, a jej owoce nie są podatne na procesy gnilne. Natomiast plantacja towarowa malin „letnich” przypada od końca czerwca, maksymalnie do połowy sierpnia. Jedna z głównych odmian malin letnich najczęściej uprawianych w Polsce jest Glen Ample, która charakteryzuje się dużymi owocami przypominającymi kształtem serce i wysoką mrozoodpornością. Kolejną powszechną odmiana jest Octavia – jej owoce są duże i trwałe w obrocie. Natomiast Laszka daje spore owoce o krwisto czerwonej barwie i wydłużonym kształcie, jest zaliczana do odmian deserowych.

Plantacja towarowa malin – cztery pierwsze lata upraw

Plantacja towarowa malin w pierwszym roku sadzenia daje średnio z jednej rośliny 2-3 pędy.Plantacja towarowa malin Ilość pędów uzależniona jest bezpośrednio od sposobu pielęgnacji gleby i odmiany owocu. Natomiast zbiory uzyskuje się po upływie około 70-100 dni. Plony wahają się między 0,7-10,0 t/ha i uzależnione są głównie od odmiany malin. Ważną czynnością, o której plantator nie powinien zapomnieć, jest usunięcie wszystkich pędów wiosną kolejnego roku. Podczas drugiego roku upraw jednym z najważniejszych działań jest uregulowanie ilości pędów tegorocznych. Z jednej rośliny powinno się pozostawić najlepiej 5 pędów, ponieważ większa ilość pędów powoduje spadek masy owoców, co w efekcie obniża plon. W drugim roku plantacji towarowej malin plon może wahać się między 13,0 a 26,0 t/ha. Pędy rośliny należy pozostawić na zimę i odpowiednio zabezpieczyć przed niskimi temperaturami i mrozem. Natomiast w trzecim roku upraw wiosną po rozpoczęciu okresu wegetacji należy skrócić pędy tuż nad pierwszym lub drugim, licząc od wierzchołka, oczkiem. Przycinanie w okresie wiosennym jest znacznie bardziej wygodne niż jesienią, ponieważ wiosną łatwiej stwierdzić, które pąki są żywe i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że nie zostały uszkodzone przez mróz. Pozostawienie zbyt dużej ilości pędów dwuletnich może niekorzystnie wpłynąć na pojawianie się pędów młodych, dlatego też ważnym działaniem jest zachowanie równowagi pomiędzy pędami tegorocznymi oraz dwuletnimi. Natomiast w czwartym roku uprawy po sezonie, w którym uzyskało się dwa zbiory malin, powinno się ściąć wszystkie pędy, a następnie zebrać jedynie plon jesienny z tegorocznych pędów.

Plantacja towarowa malin – integrowane nawadnianie malin

Malina jest owocem, który jest wrażliwy zarówno na niedobór wody, jak i na jej nadmiar. Zauważalne obniżenie plonów może wystąpić wówczas, gdy niedobór wody wystąpi w okresie, którym owoce dojrzewają. Plantacja towarowa malin, która da duże plony, wymaga zapewnienia wysokiej wilgotności gleby co najmniej 14 dni przed zbiorem owoców aż do zakończenia prowadzonych zbiorów. Uprawy można nawadniać za pomocą systemów podkoronowych, deszczowni lub systemów nawadniania kroplowego. Główną zaletą integrowanego nawadniania malin jest dostarczanie im odpowiedniej ilości wody, czyli takiej, której akurat potrzebują. O ilości dostarczanej wody decyduje szereg czynników np. wilgotność gleby, pogoda czy zapotrzebowanie danej odmiany.

cdr.gov.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023