Talk icon

Informacje

21-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej – KE wdraża nowe przepisy

Zrównoważenie

Zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej w sektorze ziemniaków, żywych roślin i kwiatów, a także mleka i przetworów mlecznych – to cel Komisji Europejskiej, która wprowadziła w życie nowe przepisy.

Zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej – nowe przepisy KE

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Komisja Europejska wprowadziła nowe przepisy, dzięki którym rolnicy oraz organizacje producentów mają możliwość zawierania dobrowolnych porozumień i wydawania wspólnych decyzji dotyczących rynku ziemniaków, drzew oraz przetworów mlecznych w celu zrównoważenia sytuacji podażowo-popytowej w tych sektorach. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa.

Zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej w sektorze ziemniakówzrownowazenie ziemniak

Z nowych przepisów wdrożonych przez Komisję Europejską wynika, że decyzje dotyczące sektora ziemniaków mogą obejmować: wycofanie z rynku (zniszczenie); bezpłatną dystrybucję (do banków żywności, instytucji publicznych); przetwarzanie do innych celów (m.in. na paszę dla zwierząt, alkohol, skrobię); dłuższe przechowywanie (tworzenie i wyszukiwanie możliwości przechowywania oraz przygotowania ziemniaków do przechowywania przez dłuższy okres); promocję konsumpcji produktów przetworzonych z ziemniaków; okresowe wspólne planowanie produkcji (wielkości nasadzeń) i dostosowanie istniejących umów obejmujących ziemniaki w ramach kampanii 2020 r. Decyzje te mają pozytywnie wpłynąć na zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej w sektorze ziemniaków i mogą być zawierane tymczasowo w okresie 6 miesięcy, licząc od dnia 5 maja 2020 roku.

Zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej w sektorze drzew oraz przetworów mlecznych

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku sektora drzew oraz przetworów mlecznych. Porozumienie dotyczące drzew oraz innych roślin żywych (bulw, korzeni, kwiatów ciętych, liści ozdobnych) umożliwi wycofanie z obrotu i bezpłatną dystrybucję; wspólną promocję zachęcającą do zakupu żywych roślin i kwiatów; tymczasowe wspólne planowanie produkcji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała także, że w przypadku przetworów mlecznych porozumienia mogą dotyczyć wspólnego planowania wielkości produkcji mleka surowego. Co istotne, w tym wypadku tego typu zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej w sektorze przetworów mlecznych również trwać będzie 6 miesięcy, jednak licząc od dnia 1 kwietnia 2020 roku. Komisja Europejska podkreśla również, że powyższe porozumienia nie mogą zakłócać działań rynków wewnętrznych. Celem nowych przepisów jest wyłącznie ustabilizowanie obecnej sytuacji na rynku.

Czytaj także: Maszyny rolnicze z nowymi wymogami! Emisja spalin z nowymi wytycznymi

arimr.gov.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023