Talk icon

Informacje

24-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Dopłaty PROW. Ardanowski: są duże rozbieżności pomiędzy członkami UE

Dopłaty PROW

Dopłaty PROW były jednym z tematów poruszonych podczas konferencji pt. „Rolnictwo w czasie kryzysu”. Głos w tej sprawie zabrał także szef resortu rolnictwa, minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Dopłaty PROW – brak porozumienia w KE

Minister Ardanowski zaznaczył, że Polska po raz kolejny przedstawiła Komisji Europejskiej swoje żądania dotyczące wsparcia dla rolników. Wiele gospodarstw znalazło się w kryzysie i pomoc Unii Europejskiej jest potrzebna. Koronawirus niektórych obszarów związanych z rolnictwem dotknął później niż innych – nie zmienia to jednak faktu, że one również potrzebują pomocy. Taką pomocą mogłyby być między innymi dopłaty PROW.

W zeszłym tygodniu odbyło się zdalne spotkanie grupy wysokiego szczebla, właściwie rady ministrów, bo z udziałem kilku komisarzy, nie tylko Janusza Wojciechowskiego. Pokazało to również rozbieżności między krajami europejskimi. Ci, którzy mają np. wyczerpany PROW, mówią: z jakiej racji mamy godzić się na to, żeby ci, którzy jeszcze go nie wykorzystali, teraz przeznaczali środki, na pomoc rynkową, poprawiając swoją pozycję konkurencyjną?

– tłumaczył minister Ardanowski.

Dopłaty PROW – pieniądze na pomoc rynkowądoplaty prow arda

Sytuacja jest więc trudna, ponieważ każde państwo stara się możliwie jak najlepiej realizować swoje interesy, które często nie są spójne z interesami pozostałych członków Unii. Polska chciałaby dopłaty PROW przeznaczyć na pomoc rynkową – wówczas polskim rolnikom byłoby łatwiej poradzić sobie ze skutkami kryzysu. Ponadto KE nie chce zrewidować umów handlowych – niektóre państwa wolałyby, aby do Europy trafiało mniej towarów spoza jej granic, zamiast tego wzmacniając handel wewnętrzny. Przy czym minister Ardanowski podkreślał, że Polska nie zamierza wydawać wszystkich pieniędzy z PROW wyłącznie na tego typu pomoc – w dalszym ciągu utrzymywane mają być działania dotyczące retencji wód, budowy magazynów, przechowalni, chłodni czy mroźni. Natomiast potrzebna jest zgoda KE na przesunięcie części środków.

Dopłaty PROW – kwestia mięsa drobiowego

Dodatkową kwestią jest sprawa mięsa drobiowego. Strona polska obstaje przy uwzględnieniu mięsa drobiowego w systemie interwencji polegającej na dopłacie do prywatnego przechowalnictwa. Komisja Europejska nie chce pomagać temu sektorowi, ponieważ uważa, że produkcja mięsa drobiowego nie jest de facto częścią rolnictwa i przemysłu z nią związanego, który wymagałby wsparcia. Powodem jest bardzo krótki obieg pieniądza, niewystępujący w innych nierolniczych sektorach gospodarki. Zdaniem ministra Ardanowskiego powinny znaleźć się środki, na przykład z dopłaty PROW, które pomogłyby producentom drobiu w czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Z tego powodu powinna pojawić się pomoc związana z zagospodarowaniem mięsa drobiowego.

Czytaj także: Zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej – KE wdraża nowe przepisy

konferencja/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023