Talk icon

Informacje

07-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Piramidy w Polsce? Można je obejrzeć w Nadleśnictwie Koło

Piramidy

W Wietrzychowicach można podziwiać grobowce neolityczne sprzed 5,5 tys. lat. Piramidy w polsce były budowane w ramach wyrażenia wdzięczności i podziwu, dla zmarłych. Obiekty nie są tak ogromne jak grobowce egipskie, ale i tak robią wrażenie. Są to niewątpliwie najokazalsze pradziejowe konstrukcje grobowe w Polsce.

Piramidy w Polsce

Na terenie poznańskiego Nadleśnictwa Koło, w Wietrzychowicach można podziwiać grobowce neolityczne sprzed 5,5 tys. lat. Pierwsi osadnicy tzw. kultury megalitycznej zaczęli się tam osiedlać już 5 tysięcy lat temu. Wraz z pojawieniem się nowych ludów, zaczął intensywnie zmieniać się krajobraz – wypalano lasy, przygotowywano glebę przy pomocy radeł, a po śmierci zmarłym stawiano polskie "piramidy".

Grobowcom w Wietrzychowicach daleko do egipskich molochów, ale nie można odmówić im wyjątkowości. Piramidy w Polsce zostały stworzone z wielkich głazów narzutowych i ogromnej ilości ziemi, tworząc kształt trójkąta równoramiennego, zbiegającego się w kierunku północy. Długość budowli ma od 40 do aż 125 metrów, a ich wysokość pierwotnie sięgała od 0,5 m od strony północnej do 4 metrów od strony południowej. W miarę zwężania się grobowca, kamienie były coraz mniejsze. W partiach czołowych budowli znajdowały się zapewne wejścia do drewnianych komór przeznaczonych na odprawianie obrzędów pogrzebowych.

W sumie na okolicznych lasach zachowało się sześć grobowców - jeden w Gaju oraz pięć w Wietrzychowicach. Głazy ułożone są na kształt trójkąta równoramiennego, ale przypominać mogą również promień słoneczny. Kilka lat temu piramidy w Polsce dokładnie zbadano, a jedną z nich poddano rozbiórce, wymierzeniu i rekonstrukcji. Okazuje się, że ważący ok. 1,5 tony głaz musiało przeciągać 30 ludzi, natomiast w układaniu kamieni uczestniczyło 20 osób. Jak piszą na swojej stronie Lasy Państwowe, zaangażowanie z budowę tylu osób, ich trud i praca na rzecz "piramidy" dla jednej osoby, to niezwykły przejaw więzi międzyludzkiej i wielkiego szacunku dla zmarłego człowieka.

Susza w lasach – czy spowoduje trwałe zmiany w lasach Europy?

Piramidy w Polsce odkryte w lesie

Piramidy w Polsce odkrył w 1934 r. prof. Konrad Jażdżewski. Piramidy W tekstach opisujących kolski krajobraz z XIX w. można znaleźć informację, że piramid było znacznie więcej. Budowle znajdowały się zarówno na polach, jak i w lasach. Te pośród drzew były trudniej dostępne i mniej narażone na grabieże, w przeciwieństwie do tych na polach. Większość grobowców zostało poddanych rozbiórce, a olbrzymie 1,5 tonowe kamienne fragmenty megalitów można podziwiać do dziś, jako element dróg i okolicznych domostw.

Wnętrze grobowców było zazwyczaj skromnie wyposażone i z reguły przy ciałach zmarłych odnajdowano symboliczne narzędzia albo naczynia. Przejawem troski o losy zmarłego i wyrazem uznania miały być same "piramidy" i ogrom pracy włożony w ich zbudowanie. Nie wiadomo, jaki status społeczny miały osoby pochowane w tych grobowcach, ale prawdopodobnie byli to dawni przywódcy wiosek, lokalni władcy, kapłani bądź członkowie starszyzny plemiennej. Warto zaznaczyć, że w mogiłach chowani byli tylko mężczyźni i zawsze w pozycji leżącej, nogami w stronę północy.

Chociaż piramidy w Polsce znajdują się na terenie Nadleśnictwa Koło, to podlegają bezpośredniej opiece gminy. W 2006 r. w celu ochrony zabytków utworzono Park Kulturowy Wietrzychowice. Obejmuje on sześć megalitycznych grobowców kujawskich neolitycznej kultury pucharów lejkowatych, istniejącej na ziemiach polskich od połowy V tysiąclecia przed naszą erą do początku III tysiąclecia przed naszą erą. Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice powstała również ścieżka przyrodniczo-archeologiczna oraz miejsce postoju pojazdów.

lasy.gov.pl/fot.Lasy Państwowe,Ilona Żółtowska

swiatrolnika.info 2023