Talk icon

Informacje

24-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Piątka dla zwierząt sprzeczna z prawem UE? Patryk Wachowiec wyjaśnia w Senacie

Piątka dla zwierząt

Czy nowa ustawa ,,Piątka dla zwierząt” jest sprzeczna z prawem UE? Takiego zdania są eksperci, w tym analityk prawny Patryk Wachowiec z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podczas wysłuchania publicznego wytłumaczył Senatorom czym może skutkować błąd posłów, którzy nie wzięli pod uwagę obowiązku notyfikacji ustawy.

Piątka dla zwierząt uderza w rolnictwo

,,Piątka dla zwierząt” przewidująca między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji prozwierzęcych, wzbudza ogromne kontrowersje. Ustawa jest szeroko krytykowana przez polityków i rolników. Część z nich deklaruje, że czuje się zdradzona przez PiS. Pomimo krytyki oraz zorganizowanych przez rolników protestów przed Sejmem oraz siedzibą PiS, ustawa w trybie ekspresowym przeszła przez Sejm. Politycy pozostali głusi na apele i w nocy przegłosowali ustawę.

Teraz ,,Piątka dla zwierząt” trafiła do Senatu. Senatorowie opozycji zapowiedzieli, że chcą przeprowadzić pełną debatę w sprawie ustawy, co ich zdaniem zaniedbał Sejm. Na posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej, zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji rolniczych, przeciwnych ustawie oraz zwolennicy przepisów, głównie z organizacji skrajnie prozwierzęcych.

Piątka dla Zwierząt. Rolnicy walczyli o sprawiedliwość podczas prac Komisji Ustawodawczej Senatu

Piątka dla zwierząt sprzeczna z prawem UE

Zdaniem prawników, nowa ustawa jest sprzeczna z prawem UE Piatka dla zwierzat Senat Wachowiecoraz polską Konstytucją. Ostrzeżenia te pojawiały się jeszcze przed czytaniem projektu ustawy w Sejmie, ale posłowie się tym nie przejęli. Teraz w Senacie informacje na ten temat przedstawił Patryk Wachowiec, analityk prawny z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ekspert FOR zauważa, że ,,Piątka dla zwierząt”, a w szczególności przepisy dotyczące zakazu rozrodu psów i kotów innych niż rasowe, zakazu uboju rytualnego przeznaczonego na eksport, zakazu hodowli zwierząt na futra oraz zakaz wprowadzania psów i kotów do obrotu za pośrednictwem internetu, objęte są zakresem dyrektywy UE. Co więcej, państwo ma obowiązek notyfikować ustawę Komisji Europejskiej.

Nie zajmując jakiegokolwiek stanowiska na temat tego, czy te rozwiązania są słuszne czy też nie, zwracam uwagę, że zgodnie z dyrektywą państwo członkowskie w tym również Senat, zobowiązany jest do notyfikowania tego projektu Komisji Europejskej, a co za tym idzie odroczenia prac nad takim projektem na co najmniej 3 miesiące do czasu wyrażenia opinii przez KE. Tę opinię też należy uwzględnić tak dalece jak to tylko możliwe.

– informuje Patryk Wachowiec.

Wachowiec zauważa, że przytoczone zagadnienia ingerują w swobodę świadczenia usług i przepływu towarów. ,,Piątka dla zwierząt” musi być zgodnie z unijnym prawem najpierw notyfikowana. Ekspert FOR zalecił Senatowi, by Marszałek rozpoczął procedurę notyfikacji. Zaniechanie takiej notyfikacji skutkuje bowiem niestosowaniem i bezskutecznością tych przepisów wobec jednostek, a sądy będą musiały uniewinniać osoby, które przepisów ustawy nie przestrzegają.

Poza trybem legislacyjnym zwracam też uwagę na wpływ tych rozwiązań na swobodę przepływu towarów lub świadczenia usług. Ustawodawca nie wyjaśnił w uzasadnieniu projektu czy istnieją mniej ingerujące w te branże rozwiązania, które realizują również ten sam skutek, na przykład zwiększenie kontroli przez organy państwa czy katalog kar. To w naszym przekonaniu może być uznane również za naruszenie tych swobód unijnych.

– dodał Wachowiec.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej zauważył, że Senat zawsze przestrzega obowiązku notyfikacji, lecz w tym przypadku taki obowiązek spoczywa na ustawodawcach i Sejmie. Nawet jeśli Sejm takiej procedury nie dopełnił, Senat nie może tego zrobić i ma obowiązek zająć się projektem w przeciągu 30 dni.

fot.senat

swiatrolnika.info 2023