Piątka dla zwierząt ze zdecydowanym sprzeciwem Śląskiej Izby Rolniczej

Z apelem o odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt wystąpiła we wtorek Śląska Izba Rolnicza. Zdaniem członków jej zarządu, ten akt prawny "przynosi więcej szkody, niż korzyści". Wcześniej izba skierowała swoje stanowisko do senatorów z woj. śląskiego. Piątka dla zwierząt doprowadziła do fali rolniczych protestów w całej Polsce.
Piątka dla zwierząt w senacie
Senat pracuje nad oprotestowaną przez środowisko rolników i hodowców ustawą, zakładającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego.
"Postulujemy odrzucenie tej ustawy, która przynosi zdecydowanie więcej szkody, niż korzyści. Korzyści są iluzoryczne, bo powiedziało się ludziom, że dzięki tej ustawie zwierzęta będą lepiej traktowane, a zapisy ustawy wcale tego nie gwarantują. Właściwe traktowanie zwierząt w innych, obowiązujących już przepisach też jest dość precyzyjnie opisane" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach członek zarządu Śląskiej Izby Rolniczej Janusz Wita.
Piątka dla zwierząt spowoduje spadki cen
"Na pewno będzie spadek cen bydła mięsnego poprzez to, że 40 procent eksportu jest ubijane w sposób rytualny. Dla polskiego rolnika to jest niebezpieczeństwo nadprodukcji, mniejsze zyski, być może bankructwo niektórych rolników" – dodał członek zarządu izby Krzysztof Wenglorz.
Czytaj także: Protest rolników. Hałas: Nie damy się poróżnić, nie damy się nagiąć!
Przedstawiciele rolniczego samorządu woj. śląskiego uważają, że wejście w życie ustawy doprowadzi do wzrostu cen żywności, obniży jej jakość i doprowadzi do utraty miejsc pracy. Ich zdaniem zlikwidowane w Polsce gałęzie gospodarki odrodzą się w innych krajach, gdzie standardy ochrony zwierząt są niższe niż w Polsce.
"W wolnym kraju nie wolno zakazywać nikomu aktywności gospodarczej, bowiem praca jest obowiązkiem człowieka, a zasobność obywateli bierze się z ich pracowitości, co na Śląsku było zawsze oczywiste dla wszystkich" – napisali przedstawiciele zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w swoim stanowisku.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.
PAP/jac/fot. fb