Piątka dla zwierząt. Sawicki: będę optował za rezygnacją ze współpracy z tzw. opozycją w Senacie

Poseł PSL, były minister rolnictwa Marek Sawicki oświadczył w środę, że od dziś będzie optował za rezygnacją ze współpracy z tzw. opozycją w Senacie. To reakcja na przyjęcie przez Senat nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. To tak zwana Piątka dla zwierząt, która spowodowała serię protestów rolniczych w całym kraju.
Piątka dla zwierząt już po senackim posiedzeniu
Senat przyjął w środę po południu z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów: 39 z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych. Przeciwko było 11 senatorów, z czego 7 z PiS, 1 z KO, 3 z PSL. Od głosu wstrzymało się 10 senatorów: 7 z KO, 2 z Lewicy i 1 z koła senatorów niezależnych. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu.
"Panie marszałku nic senatu nie usprawiedliwia, embargo na polskie rolnictwo nie zbliża nas do PiS, ale od dziś będę optował za rezygnacją ze współpracy z tzw. opozycją w senacie" – napisał na Twitterze Sawicki.
Piątka dla zwierząt to „skandal”
Również wcześniej w rozmowie z Sawicki ocenił, że przyjęcie przez Senat nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt jest skandalem. "Polscy politycy wprowadzili na polskie rolnictwo embargo o wiele bardziej dotkliwe niż embargo rosyjskie z 2006 i drugie z 2014 roku" – mówił.
Dodał, że "nie czas na to, żeby się zastanawiać co zrobić w Senacie i z większością senacką". "Na razie trzeba zrobić wszystko, żeby zablokować tę ustawę u pana prezydenta. I ja będę pisał wraz z byłymi ministrami rolnictwa list do pana prezydenta, w którym będziemy wnioskowali o zawetowanie tej noweli" – oświadczył Sawicki.
Również inni politycy PSL mówili, że są zawiedzeni współpracą z PO w Senacie; zapowiedzieli też, że zwrócą się o weto prezydenta do noweli ustawy o ochronie zwierząt.
Piątka dla zwierząt z poprawkami
Wśród przyjętych w środę w Senacie poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt są m.in.: pozostawienie dotychczasowych zasad uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz przedłużenie w stosunku do wersji przyjętej przez Sejm vacatio legis przepisów dotyczących zakazu hodowli zwierząt na futra (do 31 lipca 2023 r.) oraz ograniczenia uboju rytualnego (do końca 2025 r.).
Czytaj także: Piątka dla zwierząt krytykowana przez senatorów. Także tych z PiS!
PAP/jac/fot. fb