Talk icon

Informacje

28-09-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Piątka dla Zwierząt. Bortniczuk (Porozumienie): Nie wolno wylewać dziecka z kąpielą

Piątka dla Zwierząt

Liczę, że Senat wprowadzi poprawki, po których będę mógł poprzeć ustawę o ochronie zwierząt – powiedział poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. Według niego Piątka dla Zwierząt w obecnym kształcie spowodowałaby upadłość wielu przedsiębiorców i naraziła państwo na wypłatę odszkodowań. 18 września Sejm przyjął projekt autorstwa PiS nowelizujący ustawę o ochronie zwierząt. Mimo dyscypliny w klubie przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw.

Piątka dla Zwierząt jest źle napisana

Poseł klubu PiS podkreślił, że jest przeciw okrucieństwu wobec zwierząt, a jej sprawcy powinni odpowiadać karnie.

Pytany w poniedziałek przez portal gazeta.pl, czy ustawa powinna wejść w życie, czy np. zostać zawetowana przez prezydenta, Bortniczuk powiedział: "Jestem rozdarty wewnętrznie, ponieważ uważam, że absolutnie kierunek jest dobry, o prawa zwierząt należy walczyć i o dobrostan zwierząt należy dbać, natomiast w kilku szczegółach uważam, że ta ustawa jest napisana na tyle niedobrze, że nie pozwoliło mi to osobiście poprzeć tej ustawy, dlatego się wstrzymałem od głosowania".

Piątka dla Zwierząt z poprawkami Senatu?

"Liczę na to, że być może w Senacie uda się wprowadzić kilka poprawek, które pozwolą mi poprzeć tę ustawę" – dodał. Według Bortniczuka „nie wolno wylewać dziecka z kąpielą" i trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy "czy my jako ludzie mamy prawo do tego, żeby wykorzystywać zwierzęta dla własnych potrzeb - hodować zwierzęta na potrzeby pozyskiwania mięsa, mleka, jajek, skór, w tym przypadku również futer" i "czy jesteśmy w stanie to robić i pozyskiwać potrzebne nam produkty pochodzenia zwierzęcego przy zachowaniu dobrostanu zwierząt".piatka dla zwierzat bortniczuk 2

Według Bortniczuka "jeżeli jesteśmy w stanie pozyskiwać te produkty pochodzenia zwierzęcego przy zachowaniu dobrostanu zwierząt, to należy ten dobrostan zachować".

Czytaj także: Jacek Zarzecki do ekologów w Senacie: Albo mówimy faktach albo o filmikach na YouTubie

Zaznaczył, że widział filmy, "które pokazują paskudne postępowanie ludzi" wobec zwierząt futerkowych i uważa okrutne traktowanie zwierząt za "absolutnie niedopuszczalne”, a tacy sprawcy powinni być karani więzieniem. „Natomiast jeżeli założymy, że ze zwierzęcia futerkowego futro idzie na potrzeby przemysłu odzieżowego, a mięso jako składnik karm dla zwierząt, to nie wiem, czym to się różni od uzyskiwania skór innych zwierząt, gdzie skóra idzie do przemysłu odzieżowego, a mięso idzie do karmienia innych zwierząt czy do spożycia dla ludzi" – mówił.

Wyraził przekonanie, że branża futrzarska będzie przestrzegać regulacji, które wymuszą odpowiednie traktowanie zwierząt.

Piątka dla Zwierząt musi być przeprowadzona z głową

"Jeżeli rzeczywiście chcemy, że Polska była w awangardzie krajów, które walczą z tego typu przemysłem, nie mam nic przeciwko temu, pod warunkiem, że będziemy odpowiedni dbali o interes Skarbu Państwa i przedsiębiorców, którzy mają zaciągnięte potężne kredyty, leasingi, innego rodzaju zobowiązania. Powinniśmy im dać czas, aby mogli wyjść z tych zobowiązań, rozpocząć działalność w innej branży" – powiedział. Zdaniem Bortniczuka szybkie wejście ustawy w życie spowodowałoby zniszczenie wielu firm i "życiorysów ludzi którzy mają do spłacenia kredyty", "a docelowo być może narazimy Skarb Państwa na konieczność ponoszenia działalności odszkodowawczej". "Zróbmy to, ale zróbmy to na tyle mądrze, żeby chronić interes i polskiego biznesu, i polskiego podatnika".

18 września Sejm przyjął projekt autorstwa PiS nowelizujący ustawę o ochronie zwierząt. Mimo dyscypliny w klubie przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Projekt poparła wicepremier Jadwiga Emilewicz, która w sobotę poinformowała, że odchodzi z Porozumienia.

Przygotowana przez PiS nowelizacja zakazuje m. in. hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, a ubój rytualny dopuszcza tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. W przypadku zakazu hodowli na futra i uboju rytualnego zapisane w ustawie vacatio legis to 12 miesięcy. Obecnie nad ustawą pracują senatorowie.

PAP/jac/fot. FB

 

swiatrolnika.info 2023