Talk icon

Informacje

02-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ziemniaki – aktualna sytuacja na europejskich rynkach

Ziemniaki

W Europie przez upały ziemniaki odnotowały spadek spożycia, ale także wysokie temperatury wpłynęły na odrost młodych ziemniaków na polu. Powoduje to w tej chwili trudne warunki na europejskich rynkach. Poza tym koronawirus miał duży wpływ na rynki, zwłaszcza na przemysł przetwórczy, który jeszcze nie działa na pełnych obrotach. Jednak nie dotyczy to wszystkich rynków.

Ziemniaki – trudna sprzedaż młodej odmiany w Holandii

Sezon na wczesne ziemniaki jest obecnie naznaczony trudnościami, informuje dyrektor holenderskiej aukcji ziemniaków.

Na początku sprzedaż szła dość dobrze, a pierwsze tygodnie wakacji były nadal dość dobre, ale wraz z upałem sytuacja stała się znacznie trudniejsza. Wolumeny są również mniejsze niż w innych latach. rynku. Fabryki zwalniają, rynek kontraktów terminowych w pewnym momencie całkowicie się załamał i wszystko zaczęło spadać. Utrudniało to prowadzenie interesów. Handlowcy odchodzą i mając w perspektywie wrzesień, wczesne i średnio wczesne odmiany będą zostać wyczyszczone przed zbliżaniem się sezonu przechowywania ziemniaków.

Ceny nie były już tak wysokie, ale to, co obecnie płacą fabryki, jest całkowicie katastrofalne. Miejmy nadzieję, że wkrótce zostanie sprzedanych więcej wolumenów, w tym część na eksport

– dodaje dyrektor aukcji.

Oczekuje również, że plony będą rozczarowujące. Początkowo mówiono, że zbiory będą średnie, ale ciepła pogoda miała znaczący wpływ na odrost, a zbiory próbne osiągały wynik poniżej średniej z pięciu lat.

Ziemniaki – gwałtowny spadek importu i eksportu w Wielkiej Brytanii

Zarówno import, jak i eksport ziemniakówZiemniaki 024 zostały ograniczone w porównaniu z rokiem ubiegłym. Import ziemniaków świeżych i przetworzonych w sezonie 2019/20 wyniósł 1,03 mln ton, czyli o 10% poniżej średniej z 3 lat i o 33% mniej niż przed rokiem. Import ziemniaków przeznaczonych do przetwórstwa również spadł gwałtownie od marca, kiedy kraj był w kryzysie, a popyt był bardzo niski. Eksport jest znacznie niższy niż średnia z 3 lat. Cena wolnorynkowa na ziemniaki pozostaje pod presją ze względu na zwiększoną podaż i niższy popyt. Większość ziemniaków jest sprzedawana na podstawie umowy; niewiele się dzieje na wolnym rynku.

Spadło dużo deszczu, co było mile widziane, ale także utrudniało zbiory. Niektórzy hodowcy zaprzestali zbiorów, dopóki nie wyschły. Wysokie temperatury w połączeniu z intensywnymi opadami deszczu doprowadziły do ​​wewnętrznych problemów z jakością. Sytuacja na rynku przetwórczym była w minionym tygodniu stabilna, a popyt poprawił się po rządowym programie „Jedz, aby pomóc”. Powrót dzieci do szkoły w najbliższych tygodniach przyczyni się również do wzrostu popytu na ziemniaki do przetwórstwa.

Ziemniaki – ceny na akceptowalnym poziomie w Hiszpanii

Hiszpański rynek ziemniaków odrodził się latem wraz z sezonem w Kastylii-León, głównym regionie produkcyjnym kraju, gdzie zbiory idą pełną parą. Mimo trudnej sytuacji, naznaczonej spadkiem sprzedaży w hotelarstwie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ceny umytych ziemniaków pozostają na akceptowalnym poziomie i przewyższają oczekiwania branży. W rezultacie inne regiony, które wkrótce zostaną uruchomione, mają dobre perspektywy.

Kastylia-Leon przeżywała trudną wiosnę z dużą ilością opadów, więc hodowcy przeprowadzali sadzenie bardzo stopniowo. W efekcie ziemniaki docierają w rozłożony sposób, co również zapewnia lepszą organizację dostaw i ułatwi utrzymanie cen na odpowiednim poziomie, wbrew oczekiwaniom branży. Latem wolumen sprzedaży nie był wystarczający ze względu na brak turystów w tym roku. Jednak utrata obrotów w gastronomii jest częściowo rekompensowana zwiększoną konsumpcją gospodarstw domowych.

Pomimo optymizmu generowanego przez ceny ziemniaków mytych przeznaczonych do supermarketów, które były opłacalne dla plantatorów, ziemniaki duże przeznaczone dla gastronomii borykają się ze spadkiem cen ze względu na malejącą aktywność w tym sektorze. Ponieważ sprzedaż tych dużych rozmiarów jest trudna, hodowcy starają się uzyskać mniej kalibrów, aby można je było wysłać na rynek. Ponadto Francja już zaczyna wysyłać ziemniaki do Hiszpanii. Zwykle sprzedają więcej, gdy na hiszpańskich polach nie ma produkcji, a to nastąpi dopiero w listopadzie.

Czytaj też: Jakość ziemniaków dobra, a oznakowanie nie zawsze

Ziemniaki – Upały we Włoszech odbijają się negatywnie na konsumpcji

Ogólnie rzecz biorąc sezon na ziemniaki we Włoszech był dobry, mimo że nie udało się osiągnąć szczytów z poprzedniego roku. Na szczęście ograniczone zapasy ziemniaków ze starej uprawy zostały sprzedane dość szybko w okresie blokady, nieco szybciej niż średnia w historii. Obecnie, ze względu na letnie upały, nastąpił spadek spożycia w porównaniu z poprzednimi miesiącami, jak podał Unapa, włoski krajowy związek producentów ziemniaków.

Jeśli letnie temperatury nie motywują do konsumpcji ziemniaków, na ożywienie należy poczekać do jesiennych miesięcy (wrzesień/październik). Obecnie dostępna jest produkcja z środkowo-północnych Włoch. Wolumeny są dobre, podobnie jak jakość, a ceny są stabilne. Tylko na obszarze Bolonii występują problemy związane z Agriotes litigiosus. Lazio, Abruzja i Veneto uzyskały dobre produkcje. Co więcej, Sycylia prawie zaczęła siać. W porównaniu z innymi krajami, w których zbiory ziemniaków są bardziej skoncentrowane w danym okresie, We Włoszech ziemniaki zbiera się od końca marca do listopada. Areał pozostaje praktycznie niezmienny rok po roku.

Włochy nie są samowystarczalne pod względem produkcji, dlatego importują około 10-11 000 ton ziemniaków rocznie, głównie z Francji. W ostatnich miesiącach sucha pogoda, która dotknęła kraje Europy Środkowej i Północnej, takie jak Francja, uniemożliwiła dobrą produkcję bulw. Pomimo ograniczonego powiększenia areału ziemniaków (ok. 1%), prognoza średnich plonów może doprowadzić do zmniejszenia ilości ziemniaków przeznaczonych na eksport, co powinno być korzystne dla sprzedaży włoskich produktów od miesięcy jesiennych.

Ziemniaki – trudne miesiące przed francuskim rynkiem

Sytuacja na rynku ziemniaków jest obecnie trudna. Wczesne zbiory w Beauce i ograniczona konsumpcja rodzin francuskich doprowadziły do ​​tego, że podaż była większa niż popyt. Fabryki objęte umowami są nieobecne na wolnym rynku. Nadal jest to efekt koronawirusa. Młode ziemniaki i ich sytuacja na rynku póki co wygląda dobrze, ale okres od września do grudnia będzie trudny. Niewykorzystane ilości z pewnością zwiększą podaż na rynku. Niepewność dotycząca przechowywania po zaprzestaniu stosowania inhibitora kiełkowania CIPC sprawi, że hodowcy będą chcieli szybko sprzedawać swoje produkty. Zapewni to dużą podaż pod koniec roku

– mówi francuski hodowca.

freshplaza.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023