Talk icon

Informacje

30-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Paszport kwiatów – dlaczego właściwie jest tak ważny?

Paszport kwiatów

Paszport kwiatów to dokument, który poświadcza kontrolę systemu uprawy i sprzedaży roślin. Przepisy i rozporządzenia na mocy decyzji Unii Europejskiej zostały rozszerzone w grudniu zeszłego roku. Bezpieczeństwo fitosanitarne roślin stało się dla Parlamentu Europejskiego priorytetem. Dlaczego?

Paszport kwiatów – co się zmieniło?

Przed wprowadzeniem nowych przepisów fitosanitarnych paszport kwiatów był wymagany tylko u producentów zajmujących się rozmnażaniem roślin. Gotowe sadzonki nie były objęte koniecznością wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych, a co za tym idzie, nie musłay one posiadać paszportu. Paszport kwiatów nie dotyczy aktualnie jedynie sprzedaży ostatecznym podmiotom, czyli nieprofesjonalistom którzy będą korzystać na przykład z roślin i kwiatów doniczkowych na właśny użytek. Ale uważajmy – zasada ta nie dotyczy sprzedaży detalicznej poprzez internet (czyli innymi słowy na odległość), a także do stref chronionych. Tutaj paszport jako poświadczenie kontroli nad roślinami także obowiązuje. Zmiany zostały wprowadzone na mocy dwóch rozporządzeń - Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z 26.10.2016 roku w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z 15.03.2017 roku w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin.

czytaj także: Nawozy na użytki zielone – jak na nich zaoszczędzić?

paszport kwiatow wzor

Paszport kwiatów – co gwarantuje?

Dokument jest przede wszystkim poświadczeniem prowadzonej dokumentacji na temat zdrowotności roślin czy przeprowadzonych zabiegów służących ich ochronie. Podmiot profesjonalny, który jest wpisany do rejestru, ma obowiązek posiadać stosowne dokumentacje, a na ich podstawie wystawić paszport kwiatów. Uprzednio musi jednak uzyskać stosowne pozwolenie od WIORiN (Wojewódzki Inspektorat Państwowej Inspekcji Roślin i Nasiennictwa). Taki paszport może również wydać sam WIORiN. Posiadając stosowny paszport kwiatów, stworzony zgodnie z wytycznymi PRIORiN możemy bez narażania sie na konsekwencje wprowadzać do obrotu rośliny i handlować nimi na terenie Unii Europejskiej.

Dlaczego paszport kwiatów jest tak ważny?

Ciągle zmieniający się i rozszerzający się rynek kwiatów, roślin doniczkowych i sadzonek wymagał także zmodyfikowania przepisów. Również drzewa czy krzewy mogą niestety przyczyniać się do rozprzestrzeniania się szkodników i organizmów kwarantannowych, które mogą zaszkodzić rodzimym gatunkom. Dlatego konieczne było zaostrzenie przepisów w kierunku tego, aby rośliny miały jasną historię stosowanych zabiegów agrotechnicznych, czy były wolne od inwazyjnych i obcych na danym terytorium agrofagów. Paszport kwiatów gwarantuje także ujednolicenie przepisów i umożliwia wprowadzenie narzędzi do ich egzekwowania.

Paszport kwiatów – o czym należy pamiętać?

Paszporty dotyczą podmiotów profesjonalnych, czyli w dużym skrócie takich, które czerpią korzyści finansowe ze sprzedaży i obrotu roślin. Pamiętajmy jednak, że w myśl nowych przepisów także amator, który handluje roślinami jest traktowany jako podmiot profesjonalny i sprzedając rośliny na odległość w internecie też będzie zobowiązany taki paszport kwiatów wystawić (i będzie zobowiązany posiadać do tego uprawnienia, lub skorzystać z pomocy WIORiN). Jeśli sprzedaż lub wymiana pomiędzy takimi podmiotami nie odbywa się natomiast na odległość, posiadanie paszportu kwiatów nie będzie konieczne.

piorin.gov.pl/ fot. pixabay/ piorin.gov.pl

swiatrolnika.info 2023