Talk icon

Informacje

24-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Paszport kwiatów – dokument, w który musisz zaopatrzyć roślinę

Paszport kwiatów

Paszport kwiatów jest dokumentem, który powinien być nieodłącznym elementem każdej jednostki handlowej (pojedyncza doniczka, kompozycja, multiplat, itp.) roślin, których przeznaczeniem jest sadzenie. Dokument potwierdza, że oferowane do sprzedaży rośliny przeszły wszelkie kontrole i są wolne od chorób oraz organizmów szkodliwych.

Paszport kwiatów – jakie rośliny podlegają paszportowaniu?

Paszport kwiatów nadaje się roślinom, które przeznaczone są do sadzenia lub przesadzenia przy przemieszczaniu na obszarze całej Unii Europejskiej od momentu jej wyprowadzenia poza miejsce produkcji. Do takich roślin zalicza się wszelkiego rodzaju sadzonki, krzewy, drzewa oraz typowe rośliny doniczkowe, przeznaczone do dekoracji pomieszczeń. Szczegółowy wykaz wszystkich roślin, które podlegają obowiązkowi paszportowania zawarty został w Załączniku XIII i XIV rozporządzenia KE nr 2019/2072. Dokument jest poświadczeniem, że dana roślina została właściwie przebadana i jest wolna od agrofagów paszport kwiatow 23kwarantannowych.

Paszport kwiatów – kto jest uprawiony do wydawania dokumentu?

Paszport powinien być wydany przez upoważnione do tego podmioty pod nadzorem odpowiedniego organu – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Upoważnienie do wydawania dokumentu otrzymuje się po zdaniu egzaminu, który potwierdza posiadanie wiedzy dotyczącej oceniania zdrowotności roślin. Dokument nadaje wyłącznie jednostka wpisana do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Wzory paszportów są ujednolicone na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i mają formę etykiety, na której muszą znaleźć się określone informacje.

Czytaj także: Polska róża – bogata skarbnica witamin i wsparcie odporności

Paszport kwiatów – jak właściwie wygląda?

W lewym górnym rogu powinna znajdować się flaga unijna, w prawym górnym rogu zaś wyrazy „Paszport roślin/ Plant passport”. Dodatkowo na dokumencie zawarte są również litery: litera A to nazwa botaniczna, nazwa przedmiotu lub nazwa odmiany, litera B to dwuliterowy kod państwa członkowskiego, litera C – kod identyfikacyjny rośliny, natomiast litera D to nazwa państwa, z którego dana roślina pochodzi. Paszport kwiatów powinien zawierać wszystkie wymienione informacje ułożone w kwadratowy lub prostokątny kształt. Kod identyfikacyjny (litera C) można uzupełnić za pomocą kodu kreskowego, QR lub hologramu.

Sprzedaż roślin do sadzenia przez Internet, a paszport kwiatów

Jeśli sprzedaż roślin do sadzenia ma miejsce za pośrednictwem umowy zawieranej na odległość – wówczas roślina zawsze ma obowiązek posiadać paszport kwiatów. Dokument musi zostać wydany – po spełnieniu określonych wymagań dotyczących zdrowotności rośliny – przez podmiot wpisany do rejestru podmiotów profesjonalnych. Oznacza to, że osoba sprzedająca nawet małe ilości roślin ze swojego prywatnego domu lub ogrodu ma obowiązek zarejestrowania i zaopatrzenia kwiatów w paszport.

piorin.gov.pl

swiatrolnika.info 2023