Pasożyty kur – jak je rozpoznać i leczyć? Jak sobie z nimi poradzić?

Pasożyty kur znacznie lepiej zapobiegać im niż je leczyć. Drób potrzebuje systematycznego odrobaczania aby uniknąć zarażenia. Trzy najpopularniejsze pasożyty to: nicienie, syngamus trachea L. i tasiemiec. Specjalne zabiegi oraz środki chemiczne należy zastosować w hodowli kiedy pojawią się w niej robaki z gatunku syngamus trachea L.
Pasożyty kur i ich rodzaje
Organizm kur musi stawić czoła trzema pasożytom: nicienie, syngamus trachea L. i tasiemiec. Pierwszy z nich, niezależnie od odmiany, zadamawia się w przewodzie pokarmowym i jest widoczny w kurzym kale. Najpopularniejsza jego odmiana to glista. Syngamus trachea L. obecny jest w ściankach tchawicy drobiu. Zarażony kurczak dyszy, ponadto wyciąga głowę i szyję ku górze próbując złapać powietrze. Najczęstszą drogą zarażenia się tym pasożytem jsą zjadanie dżdżownic i ślimaki przez kury. Ostatnie pasożyty kur to tasiemce przyczepiające się do ścianek jelita. Rzadko pojawiają się u tego typu ptactwa, ale za to bardzo osłabiają odporność kurczaków.
Pasożyty kur, a ich cykl życia
Cykl życia pasożytów powoduje, że bardzo długo pozostają one w organizmie kur. Jaja, z których wykluwają się pasożyty kur mogą znaleźć się w jej organizmie pośrednio lub bezpośrednio. Pierwszy z nich polega na zjedzeniu przez kurę dżdżownicy lub owada będącego nosicielem pasożyta, natomiast drugi to bezpośrednia konsumpcja pasożyta. Z połkniętych jaj wykluwają się robaki, które rozmnażają się w organizmie kury i składają w nim jaja, które wydalane są wraz z kałem na zewnątrz, co z kolei uruchamia cykl życia pasożytów na nowo. Dlatego tak ważne jest trzymanie się zasady zmiany obszaru wolnego wybiegu.
Pasożyty kur i objawy ich występowanie
Ponieważ wykrycie pasożytów w organizmie kur nie jest łatwe, należy stosować systematyczne zabiegi zapobiegawcze zarażeniu. Pasożyty kur wpływają na brak nośności jaj, pojawienie się biegunki, wzmożony apetyt, natomiast jeżeli stan drobiu będzie ciężki jego waga znacznie spadnie i może to nawet doprowadzić do śmierci. Syngamus trachea ponadto powoduje u zarażonego drobiu odruch wyciągania szyi i głowy w celu złapania oddechu.
Czytaj także: Dobrostan Plus – jest projekt ustawy! Duże uprawnienia inspekcji
Pasożyty kur – zapobieganie i leczenie
Podstawowym zabiegiem w walce z pasożytami jest zapobieganie im. Należy systematycznie stosować profesjonalne środki do odrobaczania. Najczęściej dodaje się je do wody lub paszy. Jednym z naturalnych metod jest serwowanie octu jabłkowego, który ma działania prewencyjne, ale dodatkowo wpływa pozytywnie na ich zdrowie. W kwestii leczenia najlepiej codziennie, aż do momentu pewności, że pozbyło się robaki w 100%, przemieszczać kury na nowe poletko. Na rynku dostępne są środki, od których pasożyty kur i ich jaja giną. Ponadto warto dbać o krótki trawnik, który wspomoże przedostawanie się promieni ultrafioletowych światła słonecznego, które niszczą jaja. Pojawienie się Syngamus trachea wśród kur zobowiązuje hodowcę do użycia odpowiednich środków zwalczających powyższy rodzaj robaka.
źródło:wetgiw.gov.pl/fot. pixabay