Talk icon

Informacje

20-02-2020

Autor: Świat Rolnika

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - ostatnie dni na złożenie wniosków

diesel

2 marca 2020 r. mija termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Rolnicy zainteresowani uzyskaniem zwrotu, zgodnie z dotychczasową praktyką muszą złożyć wnioski do właściwego organu samorządowego - wójta, burmistrza lub prezydenta - odpowiedniego ze względu na położenie gruntów na których gospodaruje rolnik.

Zasady składania wniosków

W załączeniu do przedmiotowego wniosku, rolnik zobligowany jest dołączyć faktury (lub ich kopie) stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Przypominamy, że od 2019 roku dodatkowy zwrot podatku akcyzowego przysługuje rolnikom utrzymujących bydło. Wielkość dodatkowego zwrotu uzależniona od iloczynu stawki zwrotu akcyzy za paliwo określanej przez rząd, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby bydła, którą posiadał na stanie rolnik w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Liczba bydła szacowana będzie na podstawie DJP.

Jak odzyskać pieniądze?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT potwierdzające zakup tego paliwa.

  • w terminie od 3 lutego 2020 r. do 2 marca 2020 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.,
  • w terminie od 3 sierpnia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
    w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 r

Następnie w podanych poniżej terminach może się ubiegać o zwrot części podatku akcyzowego, ale nie od każdego zakupionego lita paliwa, lecz do określonego limitu, który wynosi 100 litrów na 1 ha użytków rolnych.

gov.pl/MS/Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023