Talk icon

Informacje

13-02-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Oświadczenia zdrowotne na opakowaniach żywności – naukowcy pomogą je zrozumieć

Oświadczenia zdrowotne

Konsumenci na opakowaniach żywności mogą przeczytać, że np. dany produkt zawiera "Omega-3 dla utrzymania serca w dobrej kondycji”, albo że jest "źródłem magnezu, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym”. Naukowcy pomogą konsumentom w zrozumieniu tego rodzaju wskazówek i objaśnią tajemnice jakie kryją w sobie oświadczenia zdrowotne na opakowaniach żywności.

Oświadczenia zdrowotne bez tajemnic?

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, oświadczenia zdrowotne mają pomagać konsumentom zrozumieć, jaki wpływ na zdrowie ma kupowana przez nich żywność. Badania naukowców z międzynarodowego projektu "Health Claims Unpacked" pokazują jednak, że wielu konsumentów ma wciąż duże problemy z ich zrozumieniem.

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt PAN zachęcają więc kupujących do udziału w badaniu online, które ma prowadzić do poprawy w komunikacji oświadczeń zdrowotnych.patriotyzm gospodrczy badanie 2

Jak wskazują eksperci, rośnie liczba świadomych konsumentów szukających zdrowych produktów dla siebie i swoich rodzin. "Jeśli chcemy dobrze się odżywiać i poprawić swoje zdrowie, zrozumienie oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności i napojów jest kluczowe. W świetle prawa UE oświadczenie zdrowotne jest dowolnym oświadczeniem sugerującym, że żywność lub jej określony składnik ma korzystny wpływ na zdrowie, jak np. cynk pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym albo fosfor pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów" – dodała Kieda.

Czytaj także: Hodowcy norek spod Kartuz muszą wybić norki, a Puda nie da im odszkodowań! Duńczycy dostali 11 mld zł!

Oświadczenia zdrowotne – jak to z nimi jest?

Wyjaśniła, że oficjalna lista dozwolonych oświadczeń zdrowotnych jest bardzo długa. Producentom żywności i napojów nie trzeba wyjaśniać, jakim wyzwaniem jest prawidłowe stosowanie oświadczeń na opakowaniach. Konsumenci mają jeszcze trudniej, ponieważ oświadczenia zdrowotne często pisane są niezrozumiałym, naukowym językiem. Badania naukowców z University of Reading przeprowadzone w 2019 roku m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji potwierdzają, że mamy liczne problemy ze zrozumieniem treści oświadczeń zdrowotnych oraz nie ufamy tym komunikatom – wyjaśniła Kieda.

Odpowiedzią na to wyznanie jest inicjatywa "Health Claims Unpacked" finansowana ze środków Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w obszarze żywności EIT Food. To platforma cyfrowa dostępna w internecie, która ma wspomóc konsumentów w lepszym rozumieniu oświadczeń zdrowotnych.

Strona dostępna jest w 4 językach, a konsumenci z Polski mogą mieć swój wkład w badanie. W ramach interaktywnej zabawy dostępne są zarówno treści edukacyjne jak i proste narzędzia do projektowania opakowań. Wsparcie konsumentów wyrażone poprzez udział w aktywnościach online może w przyszłości pomóc w tworzeniu jaśniejszych komunikatów zdrowotnych na opakowaniach żywności.

Naukowcy zachęcają do udziału w badaniu za pośrednictwem strony: https://www.unpackinghealthclaims.eu/#/pl
W finalnym etapie międzynarodowy zespół naukowy wykorzysta wiedzę zgromadzoną na platformie, aby uruchomić specjalny "Moduł Producenta", dzięki któremu producenci oraz decydenci będą mogli uzyskać bezpośredni dostęp do informacji o preferencjach konsumentów w zakresie różnych sformułowań i ulepszyć komunikowanie oświadczeń zdrowotnych.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023