Talk icon

Informacje

02-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostry głód dotyka milionów ludzi w Mali, Nigrze i Burkina Faso. Działania zbrojne niszczą uprawy

głód

Ponad 7 mln ludzi zmaga się z uporczywym głodem na rozległym obszarze obejmującym Mali, Niger i Burkinę Faso w sytuacji, gdy grupy zbrojne odcinają dostęp do zaopatrzenia i ziemi uprawnej – wynika z danych Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Głód jest wielkim problemem niemal całego kontynentu afrykańskiego.

Głód – gdzie najgorsza sytuacja?

W Burkinie Faso sytuacja pogarsza się najszybciej.

Dane ONZ pokazują, że ponad pół miliona dzieci poniżej piątego roku życia jest poważnie niedożywionych. W październiku WFP informował, że ponad 10 tys. ludzi jest, jak to ujęto, "o jeden krok przed głodem".kleska glodu irak 109

"Ten rok był gorszy od czegokolwiek, co widzieliśmy w ciągu ostatniej dekady; mamy do czynienia z pogarszającą się sytuacją, która jest oczywiście związana z narastającymi konfliktami" – oceniła Christelle Hure, rzeczniczka Norweskiej Rady ds. Uchodźców z siedzibą w Oslo, która oferuje schronienie przesiedleńcom.

W wyniku ataków grup islamistycznych powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim (IS) w tym roku zginęły tysiące ludzi w afrykańskim regionie Sahelu, na południe od Sahary. Eskalacja przemocy zwiększyła niedobory żywności, co zagraża milionom ludzi w regionie już dotkniętym zmianami klimatycznymi, ubóstwem i pandemią koronawirusa – pisze Reuters.

Czytaj także: Gorączka Q – Co to takiego i co musisz wiedzieć jako rolnik?

Głód to straszne historie

Jako przykład podaje historię Habibu Sore z Burkiny Faso. Szesnaście miesięcy po ucieczce ze swojej wioski i urodzeniu bliźniąt kobieta mieszka z krewnymi w mieście Pisilla i je jeden mały posiłek dziennie. Jej synowie Hasan i Husajn ważą po 7 kg, co odpowiada wadze zdrowego 4-miesięcznego dziecka.

Wielu mieszkańców polega na otrzymywaniu żywności od agencji pomocowych, które nie mogą jednak jej dostarczyć do najbardziej niebezpiecznych obszarów. W tym roku dwukrotnie przejęto dostawy żywności – wskazał dyrektor WFP w Burkinie Faso, Antoine Renard. Z danych rządowych wynika, że kilkadziesiąt placówek służby zdrowia zostało zamkniętych, a ok. 200 innych działa z minimalną obsadą personelu.

Przypadki niedożywienia przytłaczają klinikę w Kaya w środkowej części Burkiny Faso, dokąd Habibu Sore zabrała swoje bliźnięta. Przed kryzysem w szpitalu było ok. 30 dzieci, teraz jest ich 500.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023