Talk icon

Informacje

04-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Osłony przed wiatrem mają duże znaczenie dla ochrony krajobrazu

Osłony przed wiatrem

Osłony przed wiatrem w postaci nasadzonych drzew i krzewów mają pozytywny wpływ zarówno na środowisko, jak i rolnictwo. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Czeskich naukowców. Niestety, nasadzanie drzew w Europie nadal pozostaje na niskim poziomie.

Osłony przed wiatrem chronią krajobraz

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez naukowców z Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pradze i Uniwersytetu Mendla w Brnie, osłony przed wiatrem chronią krajobraz przez dewastacją ze strony tej siły natury. Naukowcy zauważają, że drzewa chroniące przed wiatrem są bardzo korzystne dla całego społeczeństwa, a ich potencjał polega przede wszystkim ,,na zwiększeniu wydajności ekonomicznej i zapewnieniu ochrony przed erozją gleby”. Pomagają także w wychwytywaniu wody oraz wzbogacaniu gleby i poprawie jakości powietrza. Niestety, ich użycie nadal pozostaje niskie. 

Rolnicy nie sadzą drzew, ponieważ nie dostrzegają ich zalet w dłuższej perspektywie czasu. Autorzy raportu wskazują również na braki wiedzy w zakresie konfigurowania takiego systemu. Wielu rolników nie ma pewności, czy w dłuższej perspektywie będą w stanie zarządzać dzierżawionymi gruntami. Tym samym zniechęcają się do sadzenia naturalnych osłony przed wiatrem.

Liniowe nasadzenia drzew i krzewów, mające chronić przed wiatrem, działają na zasadzie filtrowania i zmniejszania siły wiatru. Ograniczanie prędkości ruchów powietrza przez takie naturalne osłony, zmniejsza turbulencje po zewnętrznej stronie. W ten sposób chroni się nie tylko krajobraz, ale również mieszkania i drogi. Drzewa ograniczają erozję gleby i zmniejszają hałas.

Tereza Červená z zespołu naukowców przekonuje, że takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla rolników, a „wiatrówki” są głównym środkiem rolno-leśnym stosowanym zarówno w Czechach, jak i na całym świecie.

Należy jednak spojrzeć na ich rolę w kontekście ogólnej równowagi krajobrazu rolniczego w ramach wspólnej polityki rolnej. Te elementy krajobrazu stanowią idealne narzędzie do realizacji krajowej polityki rolnej, do której Republika Czeska zobowiązała się jako środek regulacji klimatu.

– przekonuje Červená.

Na ziemiach czeskich największa ekspansja drzew chroniących przed wiatrem miała miejsce w latach 50. XX wieku. Impulsem do ich powstania była zarówno wielka susza w 1947 r., jak i zaoranie granic, a tym samym powstanie dużych obszarów ze wszystkimi negatywnymi skutkami dla gleby. Osłony przed wiatrem sprawdzają się szczególnie na płaskich i otwartych terenach, szczególnie w intensywnie uprawianym krajobrazie rolniczym zagrożonym erozją gleby. Najwięcej „naturalnych parawanów” znajduje się w regionie południowomorawskim, gdzie ich łączna powierzchnia wynosi około 1 200 ha.

 Czytaj także: Pilne! Udział dzieci w polowaniach – po Polsce Ukraina! Pseudoekolodzy uderzyli teraz w dzieci myśliwych!

Osłony przed wiatrem – korzyści dla rolników i hodowców

Naturalne osłony przed wiatrem odgrywają znaczącą rolę w łagodzeniu Oslony przed wiatremskutków katastrof naturalnych, takich jak grad czy wysokie temperatury. Zagraniczne badania wykazały aż 30-procentowym wzrost produkcji mleka, dzięki zastosowaniu wspomnianych ochron, które jednocześnie ograniczają obciążenie cieplne. Inne badania wykazują również wzrost przeżycia jagniąt o 28%, a także wzrost produkcji wełny o 31% u owiec chronionych przed wiatrem.

Korzystne właściwości osłon przed wiatrem przyczyniają się również do wyższych plonów rolnych i pomagają utrzymać dobry stan gleby. Drzewa zdolne do wiązania azotu przyczyniają się do wydajności i produkcji okolicznych upraw, co może być okazją dla rolnictwa ekologicznego. Szczególnie na obszarach suchych osłony przeciwwiatrowe, mogą zmniejszyć prędkość wiatru o 30-50% i zmniejszyć straty gleby nawet o 80%. Nasadzenia poprawiają również wzrost roślin i zwiększają żyzność pastwisk, zmniejszając utratę wilgoci w glebie. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że gleby wokół drzew zawierają zwiększone ilości materiału organicznego i składników odżywczych, co sprzyja wzrostowi wegetacji.

Zadbane osłony przed wiatrem zapewniają również atrakcyjną przestrzeń do poprawy samopoczucia ludzi. Wydajne i działające osłony pomagają poprawić higieniczne warunki pracy pracowników i zapewniają prywatność przed ruchliwymi drogami. Autorzy badania podsumowują, że z uwagi na zalety osłon przeciwwiatrowych powinny być wspierane przez wielofunkcyjne rolnictwo, ponieważ zwiększają dobrobyt i poprawiają środowisko.


agris.cz/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023