Talk icon

Informacje

07-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Orły mogą już zamieszkać w odbudowanym przez leśników gnieździe

Orły

Wiosenne wichury zniszczyły gniazdo orła przedniego w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne. Dzięki ciężkiej pracy ornitologów i leśników przy odbudowie gniazda, orły mogą zamieszkać już w nowym domu. Leśnicy z całej Polski pomagają także innym ptakom, na przykład sokołom wędrownym.

Orły w nowym domu

Tegoroczne wiosenne wichury w masywie Jawornika zniszczyły gniazdo, w którym „mieszkały” orły przednie. W zeszłym miesiącu Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zleciło odbudowę zniszczonego gniazda, której podjął się dr Marian Stój, zaangażowany w ochronę ptaków w Polsce ornitolog i koordynator regionalny w Komitecie Ochrony Orłów.

Te działania to efekt porozumienia zawartego pomiędzy Lasami Państwowymi a Komitetem Ochrony Orłów. Po tamtych wichurach otrzymaliśmy informację od doktora Stója, że samica orła „siedzi na resztkach gniazda i nawołuje”. Dlatego natychmiast podjęliśmy decyzję, by pomóc tym królewskim ptakom, zlecając wykonanie tej niezwykłej pracy specjaliście. W piątek 12 czerwca remont został zakończony, a obserwowane w ostatnich dniach loty orłów dają nadzieję ich powrotu do gniazdowania w tym miejscu i wyprowadzania kolejnych lęgów.

– mówi Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Orły gniazdują na stokach Jawornika, a teren objęty jest ochroną strefową od 2011 r. W promieniu 200 metrów od jodły z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów. Na terenie lasów RDLP w Krośnie na koniec 2019 r. utworzono 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha, a także 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego obejmujących łącznie prawie 2,7 tys. ha lasów. Oba gatunki wykazują przyrost, dla porównania w 2014 r. było 18 gniazd orła przedniego i 98 orlika krzykliwego, a powierzchnia stref ochrony wyniosła odpowiednio 508 i 1971 ha.

Nie tylko orły

Orły nie były jedynymi ptakami, Orly którym pomogli w ostatnim czasie polscy leśnicy. Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa przyszły na świat aż trzy sokoły wędrowne. Warto zaznaczyć, że ptaki mogły bez problemu przyjść na świat w Kłodawie tylko dzięki wieloletniej ciężkiej pracy sokolników, ornitologów i leśników nad odbudową ich populacji. Pod koniec maja zeszłego roku ich gniazdo zostało zniszczone przez silny wiatr. Leśnicy postanowili więc wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" zbudować dla pary specjalną platformę lęgową i jak widać, opłaciło się.

Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. W gnieździe przyszły na świat trojaczki sokołów wędrownych. To jedna samica i dwa samce. Młode ptaki zostały niedawno zaobrączkowane.

– opowiada Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie.

Sokoły wędrowne zamiast rybołowów? Niespodzianka w lesie pod Chojną

lasy.gov.pl/fot.Lasy Państwowe, Marian Stój

swiatrolnika.info 2023