Orłosępy brodate – światowy rekord narodzin w Andaluzji!

Światowy rekord w liczbie narodzin orłosępów brodatych został pobity w ośrodku hodowli tych chronionych ptaków w Cazorla (koło Jaen, w Andaluzji), gdzie w obecnym sezonie urodziło się 10 osobników – poinformowało rząd Andaluzji.
Orłosępy brodate – do tej pory nigdy nie urodziło się tyle ptaków w jednym ośrodku w ciągu jednego roku
Regionalna minister ds. rolnictwa, hodowli, rybołówstwa i zrównoważonego rozwoju w rządzie Andaluzji Carmen Crespo napisała na Twitterze, że jest to „hit światowy” i duży sukces prowadzonego w Andaluzji programu mającego na celu ochronę orłosępa.
Do tej pory nigdy nie urodziło się tyle orłosępów w jednym ośrodku w ciągu jednego roku.
Metodologia pracy ośrodka Cazorla jest oparta na naturalnych technikach hodowlanych, przy jak najmniejszej interwencji człowieka. Ośrodek dysponuje nowoczesnym systemem monitoringu video w każdej klatce, co pozwala specjalistom na obserwowanie piskląt i interweniowanie tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Orłosępy brodate to zagrożony wyginięciem gatunek dużego ptaka (rozpiętość skrzydeł osiąga 3 m) z rodziny jastrzębiowatych, występujący m. in. w górskich regionach Półwyspu Iberyjskiego i południowej Europy, a także w Azji Mniejszej. Jest padlinożercą, więc nie poluje, ale w poszukiwaniu pożywienia potrafi rozbijać kości padłych zwierząt i skorupy żółwi zrzucając je z dużej wysokości na skały.
Czytaj też: Pierwszy bocian zajął gniazdo w Żywkowie w warmińsko-mazurskim
Orłosępy brodate w ciągu roku wyprowadzają tylko jeden lęg
W ciągu roku orłosępy brodate wyprowadzają
tylko jeden lęg. Składają 1 do 2 jaj, ale zwykle przeżywa tylko jedno pisklę. Jaja wysiadywane są długo, prawie 60 dni. Według źródeł regionalnego rządu Andaluzji, ostatnim osobnikiem wyklutym naturalnie w ub. środę w ośrodku hodowli był Guiness, który urodził się o godz. 00:45 i ważył 150 gramów. Jego rodzicami są ponad 30 letni samiec Cabus i 12 letnia samica Perea, która miała tego sezonu swoje pierwsze pisklę. Ptaki są parą od października 2020 r.
– poinformowała Europa Press.
Ośrodek hodowli orłosępów Cazorla istnieje od 1996 r., do tej pory urodziło się w nim i przeżyło ponad 100 piskląt. Odchowane orłosępy brodate są wypuszczane na wolność przy zastosowaniu techniki zwanej w sokolnictwie hackingiem, której celem jest spowodowanie zasymilowania przez młodego osobnika obszaru uwolnienia jako swojego miejsca urodzenia. Tylko wtedy osiedli się w regionie i zbuduje gniazdo. Międzynarodowy program hodowli i reintrodukcji zagrożonego gatunku prowadzi organizacja Vulture Conservation Fundation.
PAP/fot.Wikimedia/Pixabay