Talk icon

Informacje

21-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Afrykański Pomór Świń – wykryto już 7 ognisko w Polsce!

Afrykański Pomór Świń

Afrykański Pomór Świń znów zaatakował w Polsce! GIS poinformowało o wykryciu 7 w tym roku ogniska ASF na terenie naszego kraju. Wirus zaatakował gospodarstwo, położone w miejscowości Wola Obszańska, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami dotyczącymi ASF.

Afrykański Pomór Świń – 7 ognisko w Polsce

Afrykański Pomór Świń znów atakuje. Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie wykrycia już 7 ogniska ASF w Polsce. Do tej pory Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 2 ogniska w województwie wielkopolskim oraz po 1 ognisku w województwach lubuskim, lubelskim i dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Jak informuje GIW, nowe ognisko wykryto na podstawie wyników badań, otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Tym razem Afrykański Pomór Świń zaatakował gospodarstwo, położone w miejscowości Wola Obszańska, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. W hodowli znajdowało się 10 świń, w tym 5 warchlaków, 1 tucznik i 4 lochy. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami dotyczącymi ASF.

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Niestety Afrykański Pomór Świń w Polsce nie słabnie. Poprzednie ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 122 świnie (27 prosiąt, 39 warchlaków, 45 tuczników, 1 knura i 10 loch), położonym w miejscowości Olecko, w województwie warmińsko-mazurskim. Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie znajdziemy na tej stronie.

Agresja wobec rolników – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Afrykański Pomór Świń – dlaczego jest taki groźny?

Pierwsze ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwieAfrykanski Pomor Swin w Niedoradzu w woj. lubuskim pod koniec marca 2020 r. Utrzymywano tam ponad 20 tys. świń, a dokładnie 23 746 sztuk. Afrykański Pomór Świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze i pośrednio doprowadza do bankructwa tysiące rolników i zatrudnionych w ich gospodarstwach pracowników.

Afrykański Pomór Świń to wirusowa choroba świń o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością. Wywodzi się z Afryki, gdzie występuje powszechnie w wielu krajach. Choroby nie leczy się ze względu na duże ryzyko jej rozprzestrzeniania się. Obecnie wiele laboratoriów na świecie pracuje nad wynalezieniem szczepionki ASF. Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. Do kraju wolnego od choroby obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu świń, mięsa świeżego oraz mięsa mrożonego z krajów, w których występuje ta choroba. Duże znaczenie w walce z wirusem ma również redukcja pogłowia dzika euroazjatyckiego, który także jest nosicielem choroby.

Jak poinformował prezes zarządu Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, program zwalczania ASF w Polsce będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W 2020 roku na ten cel ma być przekazane 133 mln złotych. Podczas gdy działalność organizacji ekologicznych w Polsce skupiła się na obronie dzików, co uniemożliwiło skuteczną walkę z ASF, Niemcy podejmują działania prewencyjne, które mają uchronić hodowle zachodnich sąsiadów przed chorobą.

Alarm w Niemczech podniósł się po tym, jak odkryto przypadek zachorowania na afrykański pomór świń w województwie Lubuskiem. Niemal natychmiast nasi zachodni sąsiedzi zdecydowali o intensyfikacji polowań na dziki, a także nakaz pobierania próbek z każdego martwego dzika. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco przez drony i kamery termowizyjne zainstalowane wzdłuż granicy. Co ciekawe, działania podejmowane przez stronę niemiecką nie wzbudziły jak do tej pory zastrzeżeń ekologów, co miało miejsce w Polsce.

wetgiw.gov.pl/fot. freepik/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023