Wywiady
14-02-2017
Po pierwszym roku jest dużo dobrych informacji. Już ponad 5 miliardów przekazaliśmy rolnikom na różnego typu działania.
Obecny resort rolnictwa rozpoczyna drugi rok pełnego wdrażania PROW 2014-2020.
Po pierwszym roku są już doświadczenia, jest dużo dobrych informacji. Mamy podpisane umowy na 1/5 dostępnych środków. Już ponad 5 miliardów przekazaliśmy rolnikom na różnego typu działania – informuje wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że musimy skutecznie wdrażać nowe działania, które dopiero nam pokażą nowe możliwości. Chodzi o restrukturyzację małych gospodarstw i premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Na to zwracamy szczególną uwagę. Jeśli chodzi o zmiany to przede wszystkim przetwórstwo i marketing produktów rolnych dla młodych rolników. Tutaj dajemy wyższe środki na jednego beneficjenta; w premiach dla młodych rolników też udostępniamy możliwości, które ułatwią dostęp do tych środków dla młodych; systemy jakości żywności, mniej do tej pory wykorzystywane działania, chcemy, żeby rolnicy mogli produkować wysokiej jakości żywność i za to pozyskiwać wyższe dochody – tłumaczy podsekretarz stanu.
W 2017 roku planowane jest przeprowadzenie 27 naborów wniosków na różnego typu działania: rozwój gospodarstw (8), wzmacnianie przedsiębiorczości (5), rozwój terytorialny (5), transfer wiedzy i innowacji (4) systemy jakości (1). W pierwszym półroczu marzec i czerwiec będą okresami zwiększonej ilości naborów wniosków. Aby pogłębić swoją wiedzę na temat dofinansowań, należy udać się do doradcy rolniczego w gminie, powiecie lub do poinformowanych na temat naborów przedstawicieli izb rolniczych w danym regionie, bezcennym źródłem informacji są także pracownicy powiatowych biur ARiMR. Warto także śledzić informacje, które pojawiają się na stronie internetowej Agencji oraz ministerstwa rolnictwa.
W najbliższym okresie warto zwrócić uwagę na restrukturyzację małych gospodarstw. Chodzi o małe pomysły, małe biznesplany, na które chce się pozyskać środki finansowe. Można tu uzyskać do 60 tys. złotych Drugie działanie to premie na rozpoczęcie działalność pozarolniczej. Chodzi oto, że jeden z domowników dalej prowadzi gospodarstwo, a drugi otwiera firmę i dostaje na ten cel do 100 tys. zł na zakup maszyn, na pomysł , na małą przetwórnię. To są takie działania, żeby poszukać pomysłu na dodatkowe źródło dochodu. Uczulam również na konkursy ogłaszane przez lokalne grupy działania , czyli podejście LEADER. Chodzi o małe granty, małą ojczyznę, małą aktywizację Tu wiele ciekawych pomysłów na rozwój. Zachęcam i zwracam uwagę – podkreśla Ryszard Zarudzki.
Reporter: Anna Kołcon
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/ swiatrolnika.info
Fot.: swiatrolnika.info