Talk icon

Wywiady

29-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Wojciech Sumliński: Nikt nie wierzy w samobójstwo Andrzeja Leppera

Wojciech Sumliński

Wojciech Sumliński współautor książki "Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera" ocenił w rozmowie z red. Pochwatem komu zależało na śmierci Andrzeja Leppera.

5 sierpnia minie 11 lat od śmierci Andrzeja Leppera. Według ustaleń prokuratury, były wicepremier popełnił samobójstwo z powodu depresji związanej z postępowaniami karnymi, upadkiem politycznym i zadłużeniem Samoobrony. W taki scenariusz nigdy nie wierzyli jego najbliżsi współpracownicy.

Wojciech Sumliński: to nie było samobójstwo

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że Andrzej Lepper mógł mieć przysłowiowe "kwity" na premiera Waldemara Pawlaka dotyczące umowy gazowej z Rosją. Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli „w procesie negocjacyjnym ze stroną rosyjską, prowadzonym pod przewodnictwem ministra gospodarki i osób przez niego wyznaczonych, pozycja negocjacyjna Polski była pogorszona zarówno wskutek nieprawidłowości, jak i błędów popełnionych w trakcie negocjacji". Komu mogło zależeć na śmierci Andrzeja Leppera.

"Było bardzo wiele osób, którym zależało na śmierci Andrzej Leppera. Pytanie jest z gatunku podchwytliwych i tak je oceniam. Bardzo łatwo jest przekroczyć tzw. Cienką Czerwoną Linię, za którą idzie oskarżenie wprost. Na to pytanie mogę odpowiedzieć trochę od końca. Wspomniał Pan, że są tacy, którzy nie wierzą, że wersja prokuratury o samobójczej śmierci Andrzeja Leppera jest prawdziwa. Nie wierzy w to nikt, kto zapoznał się z materiałami prokuratury i kto wykonał choćby odrobinę wysiłku, żeby je zweryfikować. Podam to na przykładzie. Człowiek, z którym mnie wszystko dzieli, nic nie łączy, nazywa się Tomasz Sekielski i miał kiedyś w telewizji program, w których chwalił się, że demaskuje teorie spiskowe. Zaprosił mnie do udziału w tym programie po tym, jak przeczytał naszą książkę, mówiąc, że nie dowierza i żebyśmy powiedzieli swoją wersję, jeśli chcemy. Opowiedzieliśmy, a on następnie jak twierdzi w wywiadzie z Wyborcza poświęcił rok czasu na weryfikację na potrzeby swojego programu, czy mówiliśmy prawdę. Dziennikarz Wyborczej pyta go na koniec, do czego doszedł, a on mówi, że wszystko w tej książce jest prawdą" – powiedział Wojciech Sumliński, gość red. Pochwata.

Wojciech Sumliński

Czy powstanie komisja śledcza?

Michał Urbaniak poseł Konfederacji zapowiedział, że ugrupowanie, które reprezentuje, zbiera podpisy, aby w najbliższym czasie powstała komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera. Czy powstanie komisji śledczej pozwoli rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci Leppera? Czy nie jest jednak za późno?

"Nie jest za późno. Można jeszcze tę sprawę wyjaśnić. Jeżeli można wyjaśnić sprawę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, to tym bardziej można wyjaśnić wszystkie okoliczności śmierci Andrzeja Leppera. Bardzo bym chciał przegrać ten zakład, ale jestem gotów założyć się z Panem redaktorem, że nie przejdzie to przez polski Sejm. Bardzo chciałbym przegrać i będę wtedy mile zaskoczony. Nie wierzę w to jednak. Będzie sztuka uników. Większość może nie będzie nawet przeciw, ale zrobią to tak, żeby trafiło to do zamrażalki sejmowej. Zrobią wszystko, żeby nie doszło do tej komisji" – podsumował redaktor Wojciech Sumliński.

Czytaj także: Andrzej Sadowski: Nie specjalizuję się w populistycznych bredniach

swiatrolnika.info 2022