Talk icon

Wywiady

18-03-2022

Autor: Oliver Pochwat

Witold Choiński: Wojna wpłynie na wzrost kosztów w Polsce i Europie

Witold Choiński

Witold Choiński podczas trwania Beef Forum ocenił w rozmowie z ŚwiatRolnika.info, w jaki sposób rolnicy mogą pomóc Ukrainie.

Polska jako pierwsza udzieliła pomocy i schronienia uchodźcom z Ukrainy. System pomocy ma wymiar społeczny oraz rządowy. W tych trudnych dniach Polacy wykazali się ogromną solidarnością z tymi, którzy musieli uciekać przed rosyjskimi bombami.

Witold Choiński: Polscy rolnicy pomagają Ukrainie

Polacy pomagają, jak tylko mogą tym, którzy byli zmuszeni opuścić swój dom. Fala dobroci swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Od miast i miasteczek aż po wsie. Rolnictwo w tym trudnym czasie odgrywa jednak szczególną rolę.

"Rolnicy już pomagają stronie ukraińskiej. Przyjmują pod swój dach uchodźców. Ci rolnicy, którzy co rok zatrudniali rodziny ukraińskie do zbiorów, dzisiaj już przyjmują uchodźców pod swój dach, żeby im pomóc te parę miesięcy spędzić w Polsce bezpiecznie, z dala od problemów wojny" – przypomniał przez Witold Choiński.

Wojna na Ukrainie a rolnictwo w Polsce

Prezes związku Polskie Mięso przypomniał, że rolnictwo jest systemem naczyń połączonych i zakłócone dostawy z Ukrainy odbiją się na krajowych sektorach rolnych. Podkreślił również, że obecnie już odczuwamy wojnę w postaci coraz wyższych kosztów produkcji.

"Wojna na Ukrainie spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw. Niektóre sektory rolne w Polsce sygnalizują, że za kilka tygodni mogą mieć problemy. Czy wojna na Ukrainie wpłynie na rolnictwo w Polsce? Myślę, że musimy spojrzeć na to w perspektywie czasu, a nie dzisiejszego dnia. Wojnę na Ukrainie już pośrednio odczuwamy w cenach paliwa, nawozów, wzroście kosztów produkcji" – powiedział Witold Choiński.

"W perspektywie czasu mogą być przerwane i zaburzone łańcuchy dostawy zbóż. To może wpłynąć na wzrost kosztów nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Już dzisiaj powinniśmy się przygotowywać i wyznaczać zakłady produkcyjne o znaczeniu strategiczny. Zapewnić dostawy energii dla tych zakładów, bo co jeśli będziemy mieli podobną sytuację jak na Ukrainie? Już dziś powinniśmy przygotowywać się na takie scenariusze" – dodał Witold Choiński.

Czyta także: Przeworska: Sytuacja na Ukrainie pokazuje jak ważne jest rolnictwo 

swiatrolnika.info 2022