Talk icon

Wywiady

27-02-2017

Autor: Świat Rolnika

W walce z bakterią atakującą ziemniaki [WIDEO]

W walce z bakterią atakującą ziemniaki [WIDEO]

 Ewa Lech o ułatwieniach w wysyłce ziemniaków przeznaczonych do handlu.

7 lutego spotkanie poprowadziła podsekretarz stanu Ewa Lech. Uczestniczyli w nich również Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski, Zastępca Głównego Inspektora Tadeusz Łączyński, a także przedstawiciele nauki.

 

Pisaliśmy o tym we wcześniejszym artykule.

 

Bardzo istotną kwestią, która zajmuje hodowców jest walka z bakterią Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus atakującą ziemniaki. Rolnicy spodziewają się pomocy płynącej w tej sytuacji od przedstawicieli władz, chociaż poprzez zapewnienie badań materiału rozmnożeniowego. 

 

– Generalnie chodzi o ułatwienia w wysyłce ziemniaków przeznaczonych do handlu (…) Komisja Europejska zgodziła się w tek kwestii na zniesienie obowiązku plombowania samochodów, w których przewożone są ziemniaki, oprócz tego na wysyłanie ziemniaków bez badań, ale tylko ze stref wolnych od CMS (…) jest też zgoda Komisji by inne podmioty certyfikujące mogły wydawać zaświadczenia przy wysyłce

 

– tłumaczy Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

 

Egzekwując od Komisji Europejskiej wymienione udogodnienia, resort wychodzi na przeciw potrzebom producentów ziemniaków, co w konsekwencji ma zapewnić płynność funkcjonowania branży.

 

Reporter: Kalina Brzozowska

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info

Fot.: swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023