Talk icon

Wywiady

23-09-2016

Autor: Świat Rolnika

Skarzyński (PZHiPB): Produkujemy w Polsce wołowinę najwyższej jakości

Skarzyński (PZHiPB): Produkujemy w Polsce wołowinę najwyższej jakości

Polscy hodowcy bydła i producenci mięsa wołowego mogą poszczycić się dostarczaniem na rynek zdrowego i bardzo smacznego produktu. Mimo to konsumpcja w kraju jest na niskim poziomie. Dlaczego?

 

 

– Od przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej sytuacja polskich hodowców bydła praktycznie się nie zmieniła. Mieliśmy około 25 tysięcy sztuk, w tym 17 tysięcy czystorasowego, 8 tysięcy mieszańców. Na tym samy poziomie to zostało do dzisiaj – stwierdza wiceprezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Józef Skarzyński.

 

Skąd ta stagnacja? Hodowla bydła mięsnego nie należy do najłatwiejszych ze względu na to, że trzeba dużo zainwestować w zwierzęta i ich utrzymanie, a na pierwsze zyski czeka się rok albo dwa lata. Poza tym w Polsce konsumpcja mięsa wołowego jest bardzo niska i ma niestety tendencję spadkową.

 

– Nikt nie przeanalizował, dlaczego jest tak niskie spożycie – zauważa Skarzyński.

 

Być może przyczyną jest brak odpowiedniego działania marketingowego i trzeba po prostu zachęcić społeczeństwo do konsumpcji? Jak twierdzi wiceprezes PZHiPB, na Węgrzech mimo niższych dochodów ludzie jedzą znacznie więcej wołowiny. Dlatego związek organizuje akcje promocyjne, na których Polacy mogą spróbować rodzimego mięsa wołowego. Dziwią się wówczas, że mamy w kraju aż takie rarytasy.

 

– W tej chwili naprawdę jest bardzo duże zapotrzebowanie na mięso wysokiej jakości na Zachodzie, a jeśli zwiększymy promocję na naszym rynku, to będzie tak samo duże zapotrzebowanie na polski rynek – przekonuje Józef Skarzyński.

 

Reporter: Anna Kołcon
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info
Fot. swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023