Talk icon

Wywiady

10-02-2017

Autor: Świat Rolnika

Sachajko: Europa nam ucieka [WIDEO]

Sachajko: Europa nam ucieka [WIDEO]

– Teraz będzie przegląd wspólnej polityki rolnej, czekamy na ruch ministra. Nie krytykujmy, dajmy szansę – mówi poseł Jarosław Sachajko.

Jednym z punktów obrad czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa była informacja ministra rolnictwa na temat finansowania wspólnej polityki rolnej w ramach krajowych instrumentów wsparcia i budżetu UE. Minister Jacek Bogucki omówił podczas trwania komisji te zagadnienia. Przedstawiciele strony społecznej odwołali się do omówionych danych i wyrazili swoje niezadowolenie oraz obawy związane z realizacją finansowania.

 

Strona społeczna jest niezadowolona. Były bardzo duże oczekiwania związane z tym finansowaniem. Myślę, że tu chodzi o obietnice, jakie padały w trakcie kampanii wyborczej. (…) Aczkolwiek z całej komisji wynikał pozytywny sygnał. W tym roku zwiększono o 15 proc pulę środków przeznaczonych na obszary wiejskie. Wiem, że to jest mało. Chcielibyśmy więcej, bo te obszary były zapomniane przez ostatnie lata. Mówiono o dużej produkcji. Zapomniano o obywatelach, o społeczeństwie o rolnikach, którzy tam mieszkają. Te 15 proc. nie zaspakaja tych potrzeb. Mam nadzieję, że to jest pierwszy taki rok wzrostu. Kolejne lata powinny przynieść następne. Chodzi o to, że Europa nam ucieka. I to było słychać na komisji. Włochy, Francja nawet w pomocy de minimis mają dwa razy więcej środków – tłumaczy przewodniczący komisji Jarosław Sachajko.

 

PiS w kampanii wyborczej obiecał , że dopłaty będą wyrównane. Mam nadzieję, że chociaż zostaną wyrównane do tych niemieckich. Teraz będzie przegląd wspólnej polityki rolnej, czekamy na ruch ministra. Nie krytykujmy, dajmy szansę – dodał poseł Sachajko.

 

Inną z poruszonych przez stronę społeczna kwestii były oferty kredytów przygotowywane dla rolników. Nie spełniają one swojej funkcji.

 


W sprawie kredytów i rozmowy z bankami chcę zwołać oddzielną komisję. Mamy do czynienia z dwoma różnymi stanowiskami. Rząd mówi, że są pieniądze i są one przygotowane. Strona społeczna mówi, że idzie do banku i trzeba czekać pięć, sześć czy siedem miesięcy na uruchomienie tego kredytu. W produkcji rolnej to mija się z celem. Są określone terminy zabiegów agrotechnicznych. Ta sprawa na razie jest niewyjaśniona – zapowiedział Jarosław Sachajko.

 

Reporter: Anna Kołcon

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/ swiatrolnika.info

Fot.: swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023