Talk icon

Wywiady

02-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych. Piotrowski: Rozmawiajmy z wierzycielami

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych

Krzysztof Piotrowski w rozmowie z naszym serwisem podkreślił, że restrukturyzacja gospodarstw rolnych powinna zawsze odbywać się w dialogu z wierzycielami.

Zdaniem radcy prawnego i doradcy restrukturyzacyjnego cały proces powinien być przeprowadzony zgodnie z prawem i z taką intencją, aby dłużnik postarał się wyjść z problemu przy jednoczesnym zachowaniu praw przysługujących wierzycielom.

Czy restrukturyzacja gospodarstw rolnych jest szansą dla rolników?

Ewa Zajączkowska-Hernik: Panie mecenasie, restrukturyzacja jest takim procesem, który budzi szereg wątpliwości, szczególnie wśród wierzycieli, którzy zostają objęci restrukturyzacją. Niektórzy wykorzystują mechanizm restrukturyzacji po to, żeby uniknąć spłaty swojej wierzytelności. Jak doprowadzić do tego, by ta restrukturyzacja rzeczywiście była szansą zarówno dla dłużników, jak i dla wierzycieli i żeby nie była odbierana w tak pejoratywny sposób.

Krzysztof Piotrowski: Przede wszystkim wszyscy muszą pamiętać, że ten proces restrukturyzacji powinien być prowadzony zgodnie z prawem i z takimi założeniami. Czyli jeżeli ten dłużnik ma naprawdę problem i intencję taką, aby postarać się wyjść z tego problemu przy jednoczesnym zachowaniu praw innych osób. To znaczy jak najwięcej oddać tych pieniędzy, jak najwięcej zaspokoić roszczeń, które są do niego skierowane, a jednocześnie utrzymać się na powierzchni wody i przygotuje takie propozycje, to niewątpliwie jest to szansa dla tego dłużnika. Pierwsze co by powiedział to tak “Dłużniku, postępuj tak, żeby być taką otwartą kartą dla innych, żeby przygotować jasne, czytelne i uczciwe propozycje”. I to jest najważniejsze. Natomiast “wierzycielu ty cały czas bądź czujny, cały czas uważaj, analizuj, kontaktuj się z dłużnikiem, poproś go o informacje, kontaktuj się czy to z sądem, czy z inną instytucją, która nadzoruje to działanie. Po prostu pilnuj swoich spraw i wtedy, kiedy widzisz, że jest coś nie tak, to reaguj”.

Ewa Zajączkowska-Hernik: Podczas tegorocznego Forum dla wsi mówił Pan o restrukturyzacji jako szansie. Tylko jak restrukturyzacja ma się do gospodarstw rolnych czy do produkcji rolnej? Gdzie jest ta nić powiązania?

Krzysztof Piotrowski: Rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne czy przedsiębiorstwa w branży rolniczej mogą też korzystać z tych narzędzi restrukturyzacyjnych, różnego rodzaju, bo przecież są narzędzia oferowane przez KOWR czy ARiMR. Jakie są efekty? To oczywiście pokazują dane statystyczne, ale też rolnicy mogą wziąć sprawy w swoje ręce.  Czyli krótko mówiąc, mogą wybrać tę restrukturyzację, w której próbują się dogadać, przedstawić swoje propozycje i przekonać swoich kontrahentów do tego, że warto im zaufać. Wziąć sprawy w swoje ręce, otworzyć tę restrukturyzacji i powiedzieć “mamy na chwilę ochronę wierzycielu. Chciałbym z Tobą porozmawiać o tym, że ja zapłacę ci za dostarczoną paszę, ale nie teraz, tylko za miesiąc i proszę cię o dwie raty”. Tak samo można rozmawiać w zakresie należności podatkowych z bankami. Banki spółdzielcze z mojego doświadczenia wiadomo, że przyjmują takie argumenty i takie rozmowy się udają. Odroczenie płatności to jest coś, co naprawdę spokojnie można wywalczyć.

Ewa Zajączkowska-Hernik: Jak pan ocenia takie inicjatywy, właśnie jak Forum dla wsi?

Krzysztof Piotrowski: Myślę, że jest to bardzo potrzebne, a to z prostego powodu i tutaj wytłumaczę, podając przykład. Niedawno spotkałem się z rolnikami, kiedy rozmawialiśmy na temat restrukturyzacji i po moim półgodzinnym występie z sali padło pytanie “ale tak właściwie, o co w tym chodzi?”. Więc moim zdaniem tej informacji takiej ogólnej jest zdecydowanie za mało. Dlatego Forum dla wsi jest genialną inicjatywą, która moim zdaniem powinna być cykliczna i nie wiem, czy nie częściej niż raz do roku.

Zobacz także: Czym jest restrukturyzacja? Co powinni zrobić rolnicy w sprawie Kampol-Fruit?

swiatrolnika.info 2023