O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

12-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rafał Foryś: Handel detaliczny jest zagarnięty przez obce korporacje

Rafał Foryś w rozmowie z Oliverem Pochwatem wskazuje, że handel detaliczny w Polsce jest zagarnięty przez obce korporacje.

Polscy producenci papryki są obecnie w trudnej sytuacji. Sieci handlowe narzucają niskie ceny za paprykę, co staje się nieopłacalne dla rolników. Prezes Fundacji Rolnik Handluje powiedział w rozmowie, że zagraniczne korporacje celowo zaniżają cenę, aby wyniszczyć polskie gospodarstwa.

Trudna sytuacja producentów papryki 

W ubiegłym miesiącu producenci papryki protestowali w Radomiu przeciw m.in. polityce sieci supermarketów. Sezon warzywny nie rozpoczął się jeszcze całkowicie, a podaż z czasem znacznie wzrośnie. Zwiększenie ilości produktów na rynku oznacza obniżenie cen oferowanych producentom. Prezes Fundacji Rolnik Handluje Rafał Foryś oraz producenci papryki w rozmowie z Oliverem Pochwatem wskazali na problemy, z jakimi musza borykać się w tym sezonie.

"Tamten rok był dla nas ciężki. Sprzedawaliśmy paprykę po bardzo niskich pieniądzach. skończyliśmy ten sezon na zero, ale to był sezon, w którym kupiliśmy nawozy, materiały do produkcji jeszcze po poprzednich cenach. Teraz, te ceny, które mamy są ogromne. Sieci chcą kupować tanio, poniżej kosztów produkcji i szantażują nas, że kupią sobie paprykę z Holandii czy Hiszpanii. Dla nas jest to nieopłacalne. Nasza produkcja jest wtedy nieopłacalna" – powiedział Rafał Gębczyk, producent papryki z południa Mazowsza.

"Powstał konflikt między pośrednikiem, a rolnikiem, producentem. Na tym wszystkim zyskują sieci handlowe" – dodał Rafał Foryś, Prezes Fundacji Rolnik Handluje.

Rafał Foryś: Zagraniczne korporacje chcą wyniszczyć polskie gospodarstwa

Rafał Foryś, Prezes Fundacji Rolnik Handluje wskazał, że zagraniczne korporacje chcą wyniszczyć polskie gospodarstwa przez celowe zaniżanie cen.

"Handel detaliczny jest zagarnięty przez obce korporacje, dlatego tak się dzieje, że narzucają ceny i co ma być na pułkach. Państwo Polskie powinno kontrolować sieci handlowe. Zagraniczne korporacje celowo zaniżają cenę, aby wyniszczyć polskie gospodarstwa" – podkreślił Foryś.

"Kiedy u nas dojrzewa papryka, pojawiają się warzywa z obcych krajów. Na granicy powinny być kontrole, co do nas wjeżdża, w jakich ilościach. Czy jest to wogóle przebadane, jakiej jakości" – dodał Rafał Foryś.

Obejrzyj też: Debata IGR: Czy rolnicy mają szansę w starciu z sieciami handlowymi?

swiatrolnika.info 2023