Talk icon

Wywiady

18-03-2022

Autor: Oliver Pochwat

Paweł Niemczuk: Do Polski wjechało ponad 6 tys. zwierząt z Ukrainy

Paweł Niemczuk

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk do Polski razem z uchodźcami z Ukrainy przyjechało 6 tys. zwierząt.

Tragedia wojny na Ukrainie dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy zabraniają jednak wjazdu zwierząt, które nie posiadają wymaganych dokumentów. Czy z uwagi na trwającą wojnę przepisy można zmienić? 

Paweł Niemczuk: Zwierzęta towarzyszące wjadą do Polski

Wielu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, do Polski zabrało ze sobą zwierzęta domowe. Wielu z nich nie posiada wymaganych dokumentów. Organizacje pozarządowe apelują o szybką zmianę przepisów, która pozwoli na legalny wjazd do Polski zwierząt domowych z Ukrainy.

Pomoc Ukrainie ma wymiar społeczny i rządowy. Polacy organizują zbiórki produktów dla Ukrainy, goszczą uchodźców w swoich domach, ale również adoptują zwierzęta z Ukrainy.
Rząd zapowiedział, że Ukraińcy przebywający w Polsce mogą ubiegać się o numer PESEL. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zaniecha poboru ryczałtu od dochodów firm, które przekazują pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy.

W ocenie ekspertów wojna na Ukrainie prędzej czy później przełoży się na sytuację w polskim rolnictwie.

Rolnicy z siedmiu organizacji producentów żywności i hodowców zwrócili się do ministerstwa rolnictwa z apelem o zapewnienie paliw dla rolnictwa. Brak paliwa oznaczałby brak prowadzenia dalszych prac na polu.

"Do Polski wjechało ponad 6 tys. zwierząt. Nie ma takiej możliwości, aby nie wjechały. W naszym kraju schroniska są przepełnione. Do niedawna adopcja nie była tak pospolita. Teraz społeczeństwo ma większe serce i coraz więcej zwierząt jest adoptowanych, ale są to głównie psy" – zauważył Paweł Niemczuk.

"Jeżeli chodzi o koty, to adopcji praktycznie nie ma. W związku z tym zwierzęta te pozostają do końca życia w schronisku" –  Mówił Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

"Zdarzają się transporty zwierząt cyrkowych. Dwa takie transporty zostały wpuszczone na teren Polski. W pierwszym transporcie były tygrysy. W drugim lwy. Zwierzęta z tych transportów trafiły do poznańskiego zoo, a po odbyciu kwarantanny będą podróżowały dalej do innych krajów Unii Europejskiej" – Dodał Paweł Niemczuk.

Czytaj także: Wojciech Jakóbik: Krwawe surowce z Rosji muszą przestać płynąc do Europy

swiatrolnika.info 2022