O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-04-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Od pola do stołu tematem rozmów ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej

Od pola do stołu

Szanse i wyzwania dla gospodarstw rolnych państw GV4+4 w świetle strategii "Od pola do stołu" były tematem środowej wideokonferencji ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej i krajów regionu – poinformował resort rolnictwa.

Od pola do stołu na GV4+4

Gospodarzem spotkania był minister rolnictwa Grzegorz Puda. Była to druga konferencja na szczeblu ministrów rolnictwa w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Spotkanie odbyło się w formacie poszerzonym o kraje regionu, tj. Bułgarię, Chorwację, Rumunię i Słowenię (GV4+4).

Puda, prezentując stanowisko naszego kraju, podkreślił, że podstawowym zadaniem rolnictwa jest produkcja żywności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli. Zdaniem ministra UE powinna mieć istotny wkład w globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Tym samym, w dalszych pracach na forum Unii i krajowym, należy zapewnić, aby zaproponowana transformacja systemu żywnościowego nie ograniczyła produkcji rolnej w UE i nie osłabiła konkurencyjności unijnego sektora rolnego.od pola do stolu grupa wyszehradzka

"Ciężar realizacji ambitnych celów Strategii Od pola do stołu musi być równomiernie rozłożony na wszystkie ogniwa łańcucha, a odpowiedzialność nie może obciążać tylko producentów rolnych, w szczególności tych drobnych i średnich" – zaznaczył cytowany w komunikacie resortu minister Puda.

Czytaj także: Herbicydy do zwalczania chwastów w uprawach letnich

Od pola do stołu – wspólna deklaracja

W konkluzjach rozmów na ten temat ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej (Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji) oraz Bułgarii, Chorwacji i Rumunii przyjęli "Wspólną deklarację w sprawie szans i wyzwań dla gospodarstw rolnych w świetle strategii Od pola do stołu". Dokument podsumowuje wspólne postulaty naszego regionu w tym zakresie i zostanie przekazany przez polską prezydencję GV4 do Komisji Europejskiej, tak by w dalszych pracach mogła ona uwzględnić to stanowisko.

Ministrowie dyskutowali też na temat działań prowadzących do zwiększenia organizacji sektora rolnego państw GV4+4. Stwierdzono, że konieczna jest współpraca rolników i tworzenie wspólnych struktur gospodarczych, między innymi w postaci grup lub organizacji producentów zdolnych sięgać po korzyści związane z ekonomią skali

Szefowie resortów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej omówili stan prac i możliwe kierunki rozwoju Inicjatywy BIOEAST, utworzonej w 2016 roku w celu ukształtowania i rozwoju współpracy makroregionalnej w obszarze badań i innowacji na rzecz rolnictwa i biogospodarki pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Szóste w historii roczne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej zakończy się 30 czerwca 2021 roku. 1 lipca br. prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej obejmą Węgry.

PAP/fot. pixabay 

swiatrolnika.info 2023