O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

28-02-2017

Autor: Świat Rolnika

Mucha: Z wyciętego na działce drzewa można zbudować dom, ale stodoły już nie [WIDEO]

Rolnik może usunąć drzewo w celu budowy domu, zmiany dachu, ale na budowę stodoły już nie, bo jest to działalność typowo gospodarcza, typowo rolnicza – tłumaczy rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Temat ten jest szeroko komentowany zarówno w mediach, jak i wśród opinii publicznej. Jak głosi popularna maksyma ludowa: "Jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził". Rozdźwięk w komentarzach również może wynikać z niewiedzy, konfliktu interesów, czy po prostu próby wprowadzenia chaosu. W podobnych sytuacjach dużo zależy od świadomości.

 

Pisaliśmy o tym problemie między innymi w artykule: W miastach jest problemem, na wsi- udogodnieniem. Jeszcze o wycince

 

W celu zyskania dodatkowej wiedzy na ten temat poprosiliśmy o komentarz rzecznika Ministerstwa Środowiska. W swojej wypowiedzi dla swiatronika.info tłumaczy w przejrzysty sposób główne założenia ustawy o wycince drzew, a także informuje, kogo bezpośrednio dotyczy.

 

– Nowa ustawa pozwala osobom prywatnym, które są właścicielami swojej działki, a nie prowadzą działalności gospodarczej na tejże nieruchomości na usunięcie drzewa bez uzyskania pozwolenia ze strony samorządu. To dotyczy także rolników, którzy usuwają drzewa na potrzeby nie związane z działalnością gospodarczą, czyli rolnik może usunąć drzewo w celu budowy domu, zmiany dachu, ale na budowę stodoły już nie, bo jest to działalność typowo gospodarcza, typowo rolnicza

 

– tłumaczy Paweł Mucha.

 

Wyjaśnienie rzecznika resortu środowiska daje czytelną interpretację założeń ustawy. Paweł Mucha zachęca do kontaktu z przedstawicielami ministerstwa w razie wątpliwości lub spornych sytuacji.

 

Reporter: Kalina Brzozowska

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info

Fot.: swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023