O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

06-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Max Viktor Hazekamp: Reagowanie przemocą na pokojowy protest to złe rozwiązanie

Max Viktor Hazekamp

Max Viktor Hazekamp w wywiadzie dla naszego portalu odniósł się do protestów holenderskich rolników oraz brutalnych działań lokalnej policji. 

Zdaniem członka Farmers Defence Force reagowanie przez policję przemocą na pokojowy protest rolników nie powinno być europejskim standardem i jest złym rozwiązaniem. Jak wyjaśnił, holenderscy rolnicy protestują przeciwko programowi redukcji azotu, który nie jest prawem a jedynie programem. A ten program stara się uzyskać procent wyższy, niż powinien być zgodnie z prawem.

Swiatrolnika.info: Jak oceniasz reakcję służb protestacyjnych, na przykład policji? Czy mają prawo strzelać do demonstrujących rolników? Czy teraz będzie to europejski standard?

Max Viktor Hazekamp: Cóż, reagowanie przemocą na pokojowy protest nie powinno być europejskim standardem. To zawsze jest złe rozwiązanie.

Swiatrolnika.info: Jak oceniasz reakcję służb protestacyjnych, np. policji? Czy mają prawo strzelać do demonstrujących rolników? Czy teraz będzie to europejski standard?

Max Viktor Hazekamp: Cóż, reagowanie przemocą na pokojowy protest nie powinno być europejskim standardem. To zawsze jest złe rozwiązanie. Możesz odpowiedzieć na protest przemocą, jeśli jest to naprawdę niezbędne, ale powinna to być ostateczność. I myślę, że masz na myśli sprawę, w której policjant strzelił do traktora. Było to oczywiście bardzo niewspółmierne.

Swiatrolnika.info: Czy te reformy rolne, które są obecnie przeprowadzane w Holandii, są zgodne z holenderskim prawem?

Max Viktor Hazekamp: Nie, to bardzo interesujące pytanie. Mamy nowe prawo. Zostało ono wprowadzone w 2020 roku, a w 2021 roku weszło w życie. A samo prawo mówi, że do 2025, 2030,2035 roku emisja azotu powinna zostać zmniejszona o pewien procent. Ale w tej chwili rząd wprowadza program, nie jako prawo, ale tylko jako program. A ten program stara się uzyskać procent wyższy, niż powinien być zgodnie z prawem. Jest to więc fundamentalne naruszenie prawa i dlatego zasada prawa jest bardzo zagrożona. To jest niebezpieczne.

Swiatrolnika.info: Ok, z jakiego powodu jest to niebezpieczne?

Max Viktor Hazekamp: Cóż, jesteśmy demokratycznym narodem, przynajmniej powinniśmy być. A w demokratycznym narodzie rządy prawa są jedną z najważniejszych rzeczy. Rząd nigdy nie powinien robić czegoś więcej, niż pozwala na to prawo. Czy rozumiesz? To bardzo, bardzo niebezpieczne dla demokracji jako całości, jeśli rząd tak postępuje.

Swiatrolnika.info: Tak, jest. Jak prawnie rolnicy mogą się teraz bronić?

Max Viktor Hazekamp: Jedynym legalnym środkiem jest oczywiście pokojowy protest. I widziałem blokady dróg, blokady centrów dystrybucyjnych, niektórych sieci supermarketów. To naprawdę pokojowe protesty.

Swiatrolnika.info: Więc pokojowy protest jest rozwiązaniem. Czy toczą się teraz jakieś sprawy sądowe w Holandii, rolników pozywający rząd?

Max Viktor Hazekamp: Obecnie nie ma żadnych spraw w toku, o ile mi wiadomo. Ale w ciągu ostatnich 3-4 tygodni było wiele spraw, w których burmistrz próbował ograniczyć prawo do protestu. Próbowali całkowicie zapobiec lub bardzo ściśle ograniczyć słuszny, pokojowy protest. Wszyscy poszli do sądu i wszystkie sprawy zostały wygrane przez rolników.

Oglądaj także: Sławomir Izdebski: Protesty holenderskich rolników są w pełni uzasadnione

swiatrolnika.info 2023