O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

01-04-2022

Autor: Michał Rybka

Kosiniak-Kamysz: Po wojnie na Ukrainie musi dojść do rewizji WPR

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie dla portalu ŚwiatRolnika.info opowiedział o akcji Ludowców pod nazwą “Zielona Niedziela”.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i pozostali przedstawiciele partii, za pośrednictwem tej akcji chce wyruszyć w Polskę i rozmawiać z Polakami na temat bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju. Inicjatywa ma być również okazją do dyskusji na palące tematy dotyczące rolników, producentów rolnych oraz konsumentów.

„Czy jesteśmy bezpieczni pod względem dostępu do żywności?”

Prezes PSL przedstawił hasło, które będzie towarzyszyć “Zielonej Niedzieli”. Powiedział też, że do ponad stu miejsc na mapie Polski ruszą wszyscy parlamentarzyści i samorządowcy Ludowców.

„To jest akcja ogólnopolska. W ponad stu miejscach w kraju spotkają się parlamentarzyści i samorządowcy PSL-u, czyli wszyscy ci, którzy zajmują się rolnictwem, żywnością. Nasi przedstawiciele będą rozmawiać z rolnikami, producentami żywności na wsi i zarówno z konsumentami w miastach. Hasłem Zielonej Niedzieli jest „Czy jesteśmy bezpieczni pod względem dostępu do żywności?” – powiedział Władysław Kosiniak- Kamysz. 

„Będziemy rozmawiać o największych problemach nękających rolników, czyli m.in. o cenach nawozów sztucznych. Ponadto będziemy dyskutować o zielonej energii i bezpieczeństwie energetycznym państwa” – zaznaczył prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz: Należy wstrzymać Zielony Ład

Następnie przewodniczący Ludowców podkreślił, że polscy rolnicy oczekują odpowiedzi na palące pytania dot. dopłat do nawozów, czy kwestii melioracji pól. Zaznaczył również, że stanowisko PSL w sprawie Zielonego Europejskiego Ładu jest jednoznaczne.  

„Posiadamy dobry wywiad środowiskowy i wiemy, na jakie tematy chcą rozmawiać przedstawiciele polskich wsi. Jednakże tak dużej akcji nie jesteśmy w stanie przeprowadzić w ciągu jednego dnia, ponieważ wynika to z możliwości strukturalnych i zakorzenienia PSL-u w terenie. Będą poruszane bieżące tematy m.in. te o wciąż niejasnych dopłatach do nawozów czy Narodowym Holdingu Spożywczym” – powiedział prezes.

„Rolnicy chcą wiedzieć również co z wprowadzaniem Europejskiego Zielonego Ładu. Z naszej strony pada jasna deklaracja, że należy wstrzymać działania Zielonego Ładu w obszarze rolnictwa, bo to ogranicza produktywność rolną w Polsce i Europie. Ponadto musi dojść do rewizji Wspólnej Polityki Rolnej po wojnie na Ukrainie. Widzimy wszyscy, że odsuwanie produkcji różnych produktów poza UE nie przynosi efektów. Jak oddamy produkcję żywności p. do Ameryki Płd. czy Afryki, to będziemy w jeszcze tragiczniejszej sytuacji” – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Zobacz też: Kowalczyk: Rosyjski atak zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu

swiatrolnika.info 2023