O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

06-03-2020

Autor: Świat Rolnika

Jurgiel: wyrównanie dopłat mogą zablokować Włochy, Dania, Holandia

Jakie są szanse na to, że polscy rolnicy otrzymają dopłaty wyrównane do średniej unijnej? Krzysztof Jurgiel: Nie sądzę, byśmy mieli wyrównane dopłaty do pełnej średniej unijnej.

 

Wyrównane dopłaty unijne przy zmniejszonym budżecie na Wspólną Politykę Rolną?

Negocjacje unijnego budżetu, w tym środków na Wspólną Politykę Rolną, trwają w najlepsze. Pojawiają się jednak pewne sygnały, że środki na WPR mają zostać zmniejszone w związku z innymi zobowiązaniami, jakie czekają państwa Unii Europejskiej. Tymczasem Polska koncentruje głos państw Europy Środkowo-Wschodniej, by mocniej negocjować wyrównanie unijnych dopłat.

Dopłaty dobrostanowe w innych krajach Unii Europejskiej

– Czy uda się wyrównać? Pan premier co najmniej od półtora roku negocjuje sprawę dopłat bezpośrednich. Ja zajmowałem się tym 2,5 roku i mieliśmy wspólne stanowiska w ramach Grupy Wyszechradzkiej, w ramach krajów bałtyckich, czy też wstępnie z Niemcami. Jednak są kraje, takie jak Holandia, Hiszpania, Włochy, czy Dania, które nie chcą wyrównania i to jest ten problem, który musi być rozwiązany. Nie sądzę, byśmy mieli [wyrównane dopłaty – przyp.red.] do pełnej średniej europejskiej, ale trzeba w to wierzyć. Taki jest cel rządu, decyduje Rada Ministrów Unii Europejskiej. Szanse są, ale nie jestem zbytnim optymistą

– powiedział Krzysztof Jurgiel, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ardanowski: KE proponuje Polsce 5 mld euro więcej niż dotychczas w ramach dopłat na Wspólną Politykę Rolną

Wyrównane dopłaty unijne mogą być zablokowane przez państwa skupione wokół Holandii

Deklaracja Warszawska podpisana przez Polskę, Bułgarię, Czechy, Węgry, Litwę, Łotwę, Estonię i Rumunię w celu wynegocjowania równych dopłat unijnych dla państw Europy Środkowo-Wschodniej może przegrać w starciu z takimi państwami jak Holandia, Dania, Włochy, czy Hiszpania, które nie chcą zwiększania środków na Wspólną Politykę Rolną.

– Jeśli chodzi o Deklarację [Warszawską – przyp.red.] to jest powielanie tego z roku 2017. Ja też miałem zaproszonych jedenastu ministrów i ta deklaracja dotyczyła też tego, że mają być wyrównane dopłaty. Hiszpania i Niemcy nie chcą równych dopłat i myślę, że to jest taki proces, że w tych negocjacjach brane są [pod uwagę – przyp.red.] dopłaty, ale też inne elementy funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Może się uda, wierzmy, że tak, ale jeśli się nie uda się do końca wyrównać, to też żeby nie uważać, że zostaliśmy oszukani

– stwierdził Krzysztof Jurgiel, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023