Talk icon

Wywiady

15-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Jarosław Sachajko: Chcemy, by rolnicy decydowali o składzie Izb Rolniczych

Sachajko

Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia) skomentował najnowsze ustawy dotyczące rolnictwa, które są obecnie procedowane w polskim parlamencie.

W rozmowie ze ŚwiatemRolnika.info członek sejmowej komisji rolnictwa opowiedział o ustawie ws. pozagospodarczych działalności rolniczych, a także o Rolniczym Handlu Detalicznym. Wspomniał również o szykujących się zmianach w strukturach Izb Rolniczych oraz wykorzystaniu konopi w celach medycznych i przemysłowych.

Jarosław Sachajko: Na wsi powinno być wszystko

“Współpraca programowa w przypadku sejmowej komisji ds. rolnictwa działa dobrze. To wytworzone porozumienie tyczy się kluczowych zmian ustrojowych i rolniczych. Na ten moment mamy uchwalone i podpisane przez pana prezydenta dwie ustawy w dziedzinie rolnictwa. Pierwsza dotyczy tych rolników, którzy chcieliby wprowadzić w swoje siedliska działalność pozagospodarczą. Na wsi powinno być wszystko. Nie może być tak, że rolnicy są zmuszeni jeździć do miasta po cały szereg usług. Z drugiej strony gospodarze powinni zarabiać nie tylko na produkcji podstawowej. Ta ustawa już jest podpisana. Rolnik w swoim siedlisku będzie mógł prowadzić działalność pozagospodarczą bez konieczności odralniania swojej ziemi” – potwierdził poseł Kukiz’15.sachajko2 13.12

“Druga ustawa dotyczy tego, że w piątki i w soboty, jednostki samorządowe będą musiały udostępniać rolnikom dobrą przestrzeń, w związku z funkcjonowaniem Rolniczego Handlu Detalicznego. Takie działanie pozwoli rolnikom zyskiwać na przetwórstwie i handlu, ponieważ główne pieniądze płyną właśnie z sektora handlowego” – dodał polityk.

Będą zmiany w Izbach Rolniczych

“Zajmujemy się również innymi, drobniejszymi rzeczami, takimi jak np. przeznaczenie jednorazowo 15 tys. złotych w formie ryczałtu na budowę zbiornika retencyjnego. Dzięki temu rolnicy samodzielnie będą mogli wykonać taki zbiornik, oszczędzając przy tym dużo pieniędzy. Na dodatek mam nadzieję, że już w przyszłym miesiącu wejdzie w życie ustawa o łączeniu instytutów. W tej ustawie chodzi o to, aby rozproszone instytuty złączyć w jeden, bo okazuje się, że do tej pory placówki te nie interesowały się sprawami rolników tak, jak należy. Zsieciowany instytut będzie miał na celu skok technologiczno-biologiczny” – zakomunikował poseł.

Członek sejmowej komisji ds. rolnictwa skomentował obecną sytuację w Izbach Rolniczych. Jego zdaniem rolnicy powinni w większym stopniu decydować o składzie tych izb.

“W przyszłym tygodniu będziemy finalizować ustawę o zmianie ustawy o Izbach Rolniczych. Taka ustawa jest potrzebna, gdyż mamy przeczucie, że Izby Rolnicze działają same dla siebie. Warto wspomnieć, że 2 proc. podatku rolniczego idzie właśnie na działanie izb, a one zamknęły się w swoim kokonie. Tą ustawą chcemy dodać Izbom Rolniczym decyzyjności, a jednocześnie zrobić tak, aby wszyscy rolnicy decydowali o składzie personalnym tychże izb. Wybory delegatów odbędą się przy wyborach prezydenckich. Dodatkowo rolnicy, zdecydują na jaką organizację rolniczą będą mogli przekazać swój 1 proc. podatku, bo do tej pory nie mieli takiej możliwości” – poinformował polityk.

Jarosław Sachajko: Konsumenci chcą produktów z konopi siewnej

Członek komisji ds. rolnictwa odniósł się również do ustawy ws. wykorzystania konopi medycznych i siewnych. Ustawa przechodzi w tej chwili przez proces notyfikacji. Konopie będą produkowane w dużych ilościach w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

“Ustawa zaspokoi pacjentów, a jeśli chodzi o rolników, to pojawi się nowa możliwość zarobku, poprzez uprawę konopi siewnych. Konopie indyjskie to roślina, z którą Polacy mają dobre tradycje oraz posiadają wiedzę na jej temat. Ponadto rynek konsumencki chce coraz to nowych produktów z konopi siewnych takich jak np. materiały budowalne czy kosmetyki” – stwierdził Sachajko.

Czytaj też: Sachajko: Wielu decydujących o rolnictwie urzędników nigdy nie widziało krowy

źródło: zdj. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023