O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

22-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Henryk Kowalczyk: Emerytura rolnicza bez zaprzestania działalności

Wicepremier Henryk Kowalczyk w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.Info skomentował ostatnie działa rządu Prawa i Sprawiedliwości z zakresu rolnictwa.

Zdaniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rząd w ostatnim czasie przeprowadził ważną zmianę dla rolników, jaką jest akceptacja przez Komisję Europejską dopłat do nawozów. Drugim poruszonym tematem jest ustawa regulująca status emeryta w KRUS. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to rolnik przechodzący na emeryturę nie będzie musiał przekazać swojego gospodarstwa.

Spotkanie w gminie Zbuczyn

20 kwietnia br. w Zbuczynie odbyło się spotkanie z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem. Przedstawiciel rządu po spotkaniu pochwalił formułę spotkania, kulturę wypowiedzi rolników, merytoryczną dyskusję oraz bardzo dobre spostrzeżenia przedstawicieli branży rolniczej. Głównym tematem spotkania były dopłaty do nawozów.

„Zawsze po tego typu spotkaniach mogę wynieść coś nowego, o czym nie miałem wcześniej pojęcia. Na spotkaniu dowiedziałem się, że bardzo mocno spada powierzchnia uprawy buraków cukrowych, co jest bardzo niepokojące i trzeba to sprawdzić dokładnie. Wiem, że była pewna redukcja, ale o takiej skali nie miałem pojęcia” – powiedział Henryk Kowalczyk.

„Mogę powiedzieć, że wreszcie mamy zgodę na dopłaty do nawozów. Pierwszy wniosek wysłaliśmy w styczniu, później rozporządzenie wysłaliśmy 20 marca, następnie musieliśmy je poprawić, by zgadzały się podstawy prawne. Komisja Europejska wyraziła zgodę. Cieszę się, że to właśnie Polska była inicjatorem, bo to dzięki nam KE się tym tematem zajęła. Ważne jest też to, że dopłaty są dobrze odbierane i rozumiane, ale rolnicy oczekują wsparcia dotyczącego trzody chlewnej i stabilności dochodu w rolnictwie” – dodał wicepremier.

Henryk Kowalczyk o emeryturach rolniczych

Henryk Kowalczyk w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info poinformował, o przyjęciu przez rząd ustawy, która znacznie zmieni zasady przechodzenia na emeryturę rolniczą.

„Przyjęta przez rząd ustawa, która umożliwia przechodzenie na emeryturę, bez konieczności przekazywania gospodarstw jest oczekiwana przez rolników i sądzę, że bardzo ich uspokoi. Przede wszystkim, dla mnie jest to pewne zadośćuczynienie za niesprawiedliwość. Do tej pory emeryci ubezpieczeni w ZUS mogli pracować i pobierać emerytury, a rolnicy ubezpieczeni w KRUS nie mogli. Rolnicy w końcu będą na tych samych warunkach. Jak rolnik osiągnie wiek emerytalny, czyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet, będzie można przejść na emeryturę, ale dalej prowadzić gospodarstwo” – powiedział Minister Rolnictwa.

„Dopłaty do nawozów to ogromne pieniądze, bo mówimy o kwotach rzędu 4,5 mld złotych z budżetu krajowego. Komisja Europejska nie dała nam żadnych pieniędzy. Mamy nadzieję, że to zrekompensuje rolnikom wysokie wydatki na zakup bardzo drogich nawozów. Dzięki temu rolnicy nie będą oszczędzać na nawożeniu i plony nie będą mniejsze w następnych latach, co jest bardzo ważne pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego” – kontynuował.

Czytaj również: Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza powstanie bez kosztów dla budżetu

fot.gov.pl

swiatrolnika.info 2023