O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

29-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Barbara Groele: Zielony Ład musi być ponownie przeanalizowany

Barbara Groele w rozmowie z naszym portalem odniosła się do konsekwencji ograniczenia produkcji rolnej, jakie niesie za sobą strategia Zielonego Ładu.

Sekretarz Generalna Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków zauważa, że strategia Zielonego Ładu została wymyślona i była oceniana wiele lat temu. Jej zdaniem cele powinny zostać zweryfikowane i rozłożone w czasie. Dodatkowo strategia powinna być przeanalizowana ponownie i zbadana czy nie przyniesie w najbliższej przyszłości więcej negatywnych skutków niż pozytywnych.

Swiatrolnika.info: Pomysły Komisji Europejskiej zaskakują europejskich rolników. Czy Pani zdaniem właśnie to, co proponuje Komisja Europejska, może doprowadzić do ograniczenia produkcji rolnej w Europie? 

Barbara Groele: Oczywiście, zresztą takie były założenia. Strategia Zielonego Ładu została wymyślona i była oceniana wiele lat temu. To na co teraz powinniśmy zwrócić uwagę, to fakt, że sytuacja diametralnie się zmieniła od czasu kiedy ta strategia była opracowywana i były robione stosowne badania czy raporty oceniające na ile będzie ona skuteczna i czy będzie realizować te cele. Proszę zauważyć, że w międzyczasie pojawiła się pandemia Covid-19. Diametralnie zmieniła się nasza sytuacja, priorytety, gospodarka, a także życiowe decyzje, wszystko się zmieniło. Gdy opracowywano strategię Zielonego Ładu, nikt nawet nie pomyślał, czy może dojść do takiej sytuacji. Kolejną sprawą jest wojna w Ukrainie i wynikające z niej różne komplikacje. Powinniśmy sobie zadać pytanie, a w szczególności Komisja Europejska czy ta strategia nie powinna być ponownie przeanalizowana, a cele ponownie sformułowane lub zmienione? 

Barbara Groele: Kolejna sprawa to harmonogram wdrażania, obecnie są inne i ważniejsze sprawy m.in bezpieczeństwo żywnościowe. My jako Unia Europejska powinniśmy zachować tę niezależność żywnościową. Wojna pokazała, że większą wartość dla krajów i rządów, ale także dla ludzi ma kwestia bezpieczeństwa. Cele Zielonego Ładu są ważne, natomiast w naszym odczuciu powinny być rozłożone w czasie. Powinno się także zweryfikować harmonogram wdrażania tych celów – rozłożyć inaczej punkty ważności tych celów tych priorytetów na dzień dzisiejszy. Uważam, że ta strategia powinna być przeanalizowana ponownie – o ile nie była – zbadana czy nie przyniesie w najbliższej przyszłości więcej negatywnych skutków niż pozytywnych. To są pytania na dzień dzisiejszy otwarte, nikt na nie nam odpowiedzi nie dał – nam, czyli branży rolno-przetwórczej. Zastanawiam się również czy politycy w Komisji Europejskiej stawiają sobie takie pytania? Ponieważ jeśli sobie nie stawiają, to myślę, że poszczególne rządy powinny je postawić na najbliższych posiedzeniach parlamentu Unii Europejskiej. Po to, żeby taką debatę rozpocząć.

Czytaj też: Barbara Groele: Propozycja KE będzie olbrzymim wyzwaniem dla rolników

swiatrolnika.info 2023