Talk icon

Wywiady

31-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Arkadiusz Iwaniak: Dzisiaj nie zagłosowałbym ponownie za piątką dla zwierząt

Arkadiusz Iwaniak: Dzisiaj nie zagłosowałbym ponownie za piątką dla zwierząt

Arkadiusz Iwaniak w rozmowie z red. Oliverem Pochwatem przyznał, że w świetle protestów holenderskich rolników głosowanie za piątka dla zwierząt było błędem.

28 lipca miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych, na którym głos zabrali liderzy protestujących holenderskich rolników. Arkadiusz Iwaniak reprezentujący Lewicę przyznał, że w pełni popiera protestujących holendrów, a jego obecność na zespole jest wyrazem solidaryzmu.

Arkadiusz Iwaniak – protesty w Holandii

Plany holenderskiego rządu dotyczące redukcji w rolnictwie doprowadzą do likwidacji 11,2 tysiąca gospodarstw, a 17,6 tysiąca zmuszonych zostanie do redukcji liczby utrzymywanych zwierząt o około 1/3. Rolnicy są zgodni, że proponowane zmiany oznaczać będą koniec holenderskiego rolnictwa, a decyzje rządu wprost zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu kraju. Zaprezentowanie planów polityków doprowadziło do fali manifestacji, które rozlały się na całe Królestwo Niderlandów.

Arkadiusz Iwaniak

"Solidaryzuje się z rolnikami w całej Europie i na całym świecie. To, co Pan redaktor powiedział, będziemy wspierać rolników na tyle, na ile możemy. Moja obecność dzisiaj na tym spotkaniu jest potwierdzeniem szacunku dla wszystkich rolników" – mówił poseł Lewicy.

"Przecież niedawno mieliśmy protesty rolników w Polsce, a więc jestem tu po to, aby wyrazić wolę współpracy, ale dać wyraz, że w pełni popieramy polskich i holenderskich rolników i w pełni się z nimi solidaryzujemy" – dodał.

Piątka dla zwierząt.

Protesty rolnicze miały również miejsce w Polsce i były podyktowane chęcią wprowadzenia tzw. Piątki dla zwierząt. Organizacje rolnicze, jak i sami rolnicy podkreślali, że wprowadzenie zapisów spowoduje ograniczenie produkcji w rolnictwie oraz zamknięcie wielu sektorów produkcji. Lewica głosowała wtedy w całości za wprowadzeniem zapisów ograniczających rolnictwo w Polsce.

"Dla wielu z nas była to oczywiście trudna decyzja. Żeby było jasne, ja podjąłem taką decyzję, bo taka była decyzja kluby. Dzisiaj drugi raz nie zagłosowałbym za. Proszę pamiętać, że my też się zmieniamy, jako partia polityczna, ale też bardzo często patrzymy przez pryzmat dobrostanu. To nie była chęć, czy pokusa ograniczania produkcji. Patrzyliśmy w zupełnie innym kierunku. Chcieliśmy nad tą ustawą pracować. Stąd była nasza decyzja, że głosowaliśmy za. Dla mnie osobiście Arkadiusza Iwaniaka to był błąd" – wytłumaczył rozmówca Olivera Pochwata.

Czytaj także: Rolnicy z Polski i Holandii walczą o bezpieczeństwo żywnościowe. Ważne spotkanie w MRiRW

swiatrolnika.info 2022