O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

22-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Spadek cen artykułów mleczarskich zatrzymany. Zwalnia chiński import nabiału

Ostatnie notowania z Fonterry wskazują, że ostatnio obserwowany spadek cen artykułów mleczarskich został zatrzymany.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, w trakcie ostatniej aukcji na internetowej platformie Global Dairy Trade podrożało zarówno odtłuszczone mleko w proszku (+3,1%), jaki i pełne mleko w proszku (+3,1%). Wzrost cen proszków mlecznych wpłynął na podwyższenie wartości indeksu głównego o 2,4% względem poprzedniego notowania.

Spadek cen artykułów mleczarskich zatrzymany

Ekspert wskazuje, że obserwowany spadek cen artykułów mleczarskich został zatrzymany. Wzrósł natomiast wolumen sprzedanych produktów, osiągając ostatecznie poziom 28980 ton.  W ślad za tym, możemy spodziewać wzrostu wartości mleka przerzutowego, która wyraża tygodniową wartość mleka wyrażoną w ekwiwalencie produktów masowych, tj. mleka w proszku, masła i serów.

,,Ciekawe analizy dotyczące kosztów produkcji mleka prezentuje European Milk Board. Organizacja EM B zajmuje się lobbowaniem na rzecz producentów mleka w Europie. Rada ta reprezentując interesy około 100 000 producentów mleka ma członków w 16 krajach europejskich. Z raportu przedstawionego na stronie EM B wynika, że w lipcu 2022 r. przeciętne koszty produkcji mleka zrzeszonych gospodarstw wyniosły 47,31 eurocentów/kg (ok. 2,30 zł netto za litr), podczas gdy średnia cena mleka w tych gospodarstwach w tym samym okresie wyniosła 55,04 eurocentów/kg (2,66 zł netto za litr). Opłacalność tę wciąż zapewnia eksport, o czym ani na chwilę nie warto nam zapominać” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Spadek chińskiego importu nabiału

Na światowym rynku mleka wciąż obserwuje się, że import nabiału do Chin zwolnił w związku z trwającymi blokadami „zero-COVID" i słabnącą gospodarką. Wedle analityków wszystkie wskaźniki wzrostu gospodarczego należy zrewidować, bo będą niższe, niż szacowano wcześniej.

,,Dla przykładu, niedawno Goldman Sachs wskazując na spadek z 5,3 proc. do 4,5 proc obniżył swoje szacunki dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) Chin w 2023 r. Tegoroczny PKB dla Chin prognozowany jest już na raptem 4,4 proc, czyli znacznie prognozowanej wcześniej wartości, która wynosiła 5,5 proc.  Przyczyn takiego zjawiska należy upatrywać w rozległych blokadach COVIDowych. Wiele wskazuje na to, że chińska gospodarka na dłuższą metę może tego nie znieść.  Miejmy zatem nadzieję, że zapowiadana liberalizacja polityki zero-COVID oraz zainteresowanie zakupem ropy naftowej przez Chiny będzie początkiem ponownie impulsem do wzrostu popytu na artykuły mleczarskie” – dodaje ekspert.

Oglądaj też: Malczewski: Inflacja coraz mocniej oddziałuje na branżę mleczarską

swiatrolnika.info 2023