O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

17-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Produkcja mleka spada. UE traci swoją pozycję na rynku!

W większości krajów UE produkcja mleka utrzymuje tendencję spadkową, a od stycznia do października 2022 roku łącznie skupiono 121 889,4 tys. ton.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, w pamiętnym 2007 roku ceny przetworów mlecznych wzrosły rok do roku o 40-60%, co bezpośrednio wpłynęło na wyższe ceny mleka w skupie. Marzec 2008 r. stał pod znakiem zakończenia kolejnego roku kwotowego oraz podliczenia dostaw wewnątrz Wspólnoty. Z owej kalkulacji wynikała wówczas duża nadprodukcja mleka w roku kwotowym 2007/2008. Komisja Europejska w swym komunikacie obwieściła wówczas o nałożeniu na siedem państw członkowskich Unii Europejskiej kar pieniężnych za przekroczenie limitów produkcji mleka w łącznej wysokości 340 mln euro.

Produkcja mleka w UE

Czy obecnie historia zatacza pełne koło? Jak się okazuje, przynajmniej wedle Komisji Europejskiej, w UE obecnie nie mamy do czynienia z nadprodukcją. Co więcej, produkcja mleka spada, a problemem jest fakt, że wobec bieżących wartości mleka w proszku i masła nasz surowiec jest wciąż za drogi. Mimo że mamy deficyt, ryzyko dalszego spadku cen mleka w skupie wciąż istnieje, no chyba, że ceny artykułów mleczarskich oraz produktów eksportowych ponownie wzrosną. 

,,To już zmienia postać rzeczy. Oficjalnie, to produkcja mleka po drugiej stronie globu również albo spada, albo co najwyżej utrzymywany jest stan sprzed roku. 

Wartość mleka surowego na rynku europejskim wyliczana z cen odtłuszczonego mleka w proszku i masła wyniosła w grudniu około 0,48 EUR (2,25 zł). Cena mleka przerzutowego w połowie grudnia wyceniana była na poziomie 1,30 zł za litr. Analitycy każą nam się do owych spadków przyzwyczajać, wskazując jednocześnie, że nic nie wskazuje na to, by wzrost wydajności krów mlecznych miał zrekompensować kurczące się pogłowie zwierząt" – wskazuje Malczewski.

Co dalej?

Nie rokuje to dobrze dla pozycji Unii Europejskiej na światowym rynku mleku. Wspólnota Europejska za sprawą różnych czynników będzie traciła swoją dotychczasową pozycję. Szkoda, bo do tej pory Europejczycy odpowiadali za ponad 24% światowego eksportu artykułów mleczarskich. Co za zatem czeka sektor mleczarski w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach? 

,,Z całą pewności podążanie za światowymi trendami, zarówno pod względem poszukiwania nowych pozycji w asortymencie, jak i dotarcia do konsumenta. Światowi liderzy w branży stawiają obecnie na nowoczesne techniki dotarcia do konsumentów, w tym przez media społecznościowe. Musimy przyjąć do wiadomości, że dzisiejsi nastolatkowie nie oglądają już telewizji, a nawet nie posiadają telewizora. Autorytetami dla wielu osób nie są już niestety nauczyciele, profesorowie, czy choćby kadra zarządzająca przedsiębiorstwami, a influencerzy" – dodaje ekspert.

swiatrolnika.info 2023