O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

31-08-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Produkcja mleka w Polsce i na świecie

Jak wygląda produkcja mleka w UE i na świecie? Jak kształtują się ceny produktów gotowych na rynku polskim i z jakimi trudnościami boryka się sektor mleczarski w Unii Europejskiej? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Produkcja mleka na świecie

Według czerwcowych prognoz, wykonanych przez FAO, szacuje się, że w 2021 roku globalna produkcja mleka osiągnie poziom ponad 921 milionów ton, czyli o 1,6% więcej niż w roku ubiegłym.

W największym stopniu wzrośnie produkcja w Azji, bo aż o 2,5% do 388 milionów ton. W Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej całkowita produkcja mleka zwiększy się o 1,5%, do blisko 215 milionów ton. Z kolei do 31 milionów ton, a więc o 1,2% wzrośnie produkcja mleka w Oceanii. Niższa zwyżka produkcji szacowana jest w Europie, bo o około 0,6% do około 237 milionów ton, oraz w Afryce, o około 0,4%, do 49 milionów ton.

– tłumaczy Jarosław Malczewski.

O)ceny rolnicze: Ceny mleka w Polsce i rozwój branży w Chinach

Produkcja mleka w Europie

Jak wygląda produkcja mleka w Polsce i Unii Europejskiej? Do największych producentów mleka w Unii Europejskiej zaliczane są Niemcy, Francja, Polska, Niderlandy oraz Włochy, którew analizowanym miesiącu skupiły łącznie ponad 8,6 miliarda litrów mleka, co było o 1,4% więcej niż w roku poprzednim. Co więcej, skup ten stanowił aż 64,1% całego mleka unijnego.

Posługując się danymi zarówno Głównego Urzędu Statystycznego, jak i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w okresie od stycznia do czerwca 2021 najwięcej mleka ubyło z województwa warmińsko-mazurskiego, bo aż 297 milionów litrów, kujawsko-pomorskiego 274 milionów litrów oraz wielkopolskiego 208 milionów litrów. Z kolei najwięcej surowców z innych województw trafiło do województwa podlaskiego, bo aż 938 milionów litrów i wynika to z koncentracji przemysłu mleczarskiego w województwie podlaskim. Z kolei według danych Eurostatu i europejskiego urzędu statystycznego w maju 2021, w Unii Europejskiej skupiono 13,4 milionów ton mleka, to jest o 4,3% więcej niż w kwietniu, oraz o 1,8% więcej niż w maju 2020 roku. Pięc największych producentów mleka, czyli Polska, Niderlandy, Francja, Niemcy oraz Włochy, skupowały w Unii Europejskiej aż 64% mleka.

– dodaje Jarosław Malczewski.

swiatrolnika.info 2023