Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

24-08-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Ceny mleka w Polsce i rozwój branży w Chinach

Ceny mleka

Jak kształtowały się ceny mleka i innych produktów mleczarskich w Polsce? Jak rozwija się sektor mleczarski w Chinach? Jak wyglądały notowania produktów gotowych według GDT? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ceny mleka w Polsce

Jak kształtowały się średnie ceny mleka w Polsce? Co wpływa na zmiany notować produktów mlecznych i czy branża mleczarska może liczyć na niższe koszty dalszego funkcjonowania?

Średnie ceny mleka w Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego wypłacone w lipcu, spotkały się niestety z niewielką korektą cenową. Niemniej jednak nadal utrzymują się wyższe stawki niż przed rokiem. Przeciętne stawki za mleko w skupie utrzymują się w niewielkiej tendencji spadkowej, co niestety mija się z rosnącymi kosztami produkcji. Wzrost ceny pasz, paliw, czy nawozów jest obecnie nieadekwatny do uzyskiwanych cen produktów rolnych. Rosnące koszty środków do produkcji, jak również maszyn, materiałów budowlanych, skutecznie ograniczają plany rozwojowe gospodarstw rolnych, a planując budowę obiektu jakim jest obora, niestety trzeba się liczyć z tym, że będzie pod względem nakładów ona o 30% droższa niż w roku poprzednim.

– tłumaczy Jarosław Malczewski.

(O)ceny rolnicze: Ceny produktów mleczarskich w Polsce i na świecie

Ceny mleka regionalnie

Ceny mleka w Polsce ponownie były uzależnione od regionu. Cena skupu mleka różniła się w zależności od województwa i zmieniła się w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu.

Jeśli chodzi o średnią cenę mleka w Polsce, to w lipcu 2021 roku została określona na złoty 149,45 zł/hl i jest to spadek o około 5% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Warto wspomnieć, że cena ta jest o 14,4% wyższa aniżeli cena wypłacona przez podmioty skupujące w lipcu 2020 roku. Cena mleka w skupie była nadal zróżnicowana regionalnie i podtrzymywała dotychczasową tendencję rynkową. Otóż najwyższe ceny mleka wypłacono w województwie podlaskim 154,31 zł/hl, lubuskim 154,03 zł/hl i warmińsko-mazurskim 151,55 zł/hl. Z kolei najmniej za mleko w skupie zapłaciły podmioty skupujące zlokalizowane w województwie małopolskim 138,54 zł/hl, łódzkim 142,02 zł/hl oraz województwie podkarpackim 144,68 zł/hl.

 – dodaje Jarosław Malczewski.

swiatrolnika.info 2023