O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

28-09-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Aktualne ceny mleka surowego w Polsce

Ceny mleka surowego zaczęły stopniowo wzrastać w ostatnim okresie, lecz podwyżki te nie rekompensują coraz wyższych kosztów jakie ponoszą rolnicy prowadzący produkcję rolną. Jak przekłada się to na sytuację na rynku mleka? Gdzie płacono najwięcej a gdzie najmniej za surowe mleko? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ceny mleka na obecnym poziomie nie pokrywają ciągle rosnących kosztów produkcji rolnej

Według Jarosława Malczewskiego ceny mleka na obecnym poziomie nadal sprawiają, że opłacalność produkcji jest niższa niż na początku bieżącego roku.

W konsekwencji obserwowane jest niestety wyraźne wyhamowanie decyzji inwestycyjnych, a drożejące maszyny, materiały budowlane i także koszty zatrudnienia pracowników sprawiają, że uwaga większości hodowców ogranicza się do pokrywania kosztów bieżącej produkcji rolne, które sukcesywnie rosną

– wyjaśnił prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Oglądaj także: (O)ceny rolnicze: Jak Zielony Ład wpłynie na rynek mleka?

Ceny mleka – jak kształtowały się one w poszczególnych województwach?

Jarosław Malczewski powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, przedstawił również aktualne ceny mleka w skupie na rynku polskim:

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena mleka w skupie w sierpniu 2021 roku wyniosła 1,5052 złotego netto za litr. Była to cena wyższa o 13 procent w stosunku do notowanej w sierpniu 2020 roku i także o 0,7 procenta wyższa w stosunku do tej odnotowanej w lipcu bieżącego roku.

Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej podał także jak ceny mleka kształtowały się w poszczególnych województwach oraz gdzie płacono najwyższe i najniższe stawki.

Najwyższe ceny w sierpniu 2021 roku płaciły mleczarnie z województw: podlaskiego (1,5377 złotego netto za litr), lubuskiego (1,5339 złotego netto za litr), dolnośląskiego (1,5226 złotego netto za litr). Z kolei najniższe ceny oferowały podmioty skupujące zlokalizowane w województwach: małopolskim (1,38 złotego netto za litr), łódzkim (1,43 złotego netto za litr), świętokrzyskim (1,44 złotego netto za litr). Natomiast najbliżej tej ceny przeciętnej notowanej na poziomie 1,5052 złotego netto za litr były województwa: mazowieckie (1,5067 złotego netto za litr), wielkopolskie (1,5051 złotego netto za litr)

– przekazał Jarosław Malczewski, Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

swiatrolnika.info 2023