O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

19-10-2021

Autor: Świat Rolnika

Malczewski: Wzrost produkcji mleka jest niemal pełzający

Jak kształtowały się ceny i produkcja mleka w Polsce w stosunku do poziomów unijnych? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Malczewski: Mamy obecnie rynek sprzedającego, czyli rolnika

W ubiegłym tygodniu, krajowy, europejski u światowy rynek mleka pozostawały w trendzie wzrostowym. Ponadto, na krajowym rynku mleka zaostrza się konkurencja o surowiec. W znacznym stopniu wynika to z tego, że skup mleka rośnie wolniej, niż moce produkcyjne w wielu zakładach. Jak tłumaczy Jarosław Malczewski, w korelacji z korzystną koniunkturą na rynku mleka sprawia to, że mamy obecnie rynek sprzedającego, czyli rolnika, i w wielu przypadkach mleczarnie muszą walczyć o rolników.

W pewnym stopniu jest to przejaw oddolnej konsolidacji, w której większe mleczarnie powiększają swoją bazę surowcową kosztem mniejszych podmiotów, a w konsekwencji swój udział w rynku. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób cena skupu mleka coraz szybciej dogadania przeciętne ceny skupu mleka w UE, co w kolejnych latach może osłabiać konkurencyjność cenową polskiego mleczarstwa.

– tłumaczy Malczewski.

 Ardanowski: Zielony Ład oznacza spadek produkcji rolnej w Europie!

Malczewski: Wzrost staje się niemal pełzający

Jednym z ważniejszych w ostatnim czasie tematów są rosnące ceny mleka przerzutowego. Niejednokrotnie przekraczają one barierę 2 zł. Jeżeli rozpatrujemy tylko rynek krajowy, to może to budzić zdziwienie. Produkcja mleka w Polsce, pomimo niższej niż w latach ubiegłych dynamiki, nadal utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Teoretycznie ceny mleka przerzutowego powinny być odzwierciedleniem ceny rynkowej surowca w naszym kraju. Jak dodaje Malczewski, w praktyce jednak odnoszą się do sytuacji obejmującej szersze grono państw. W szczególności tej u naszych najbliższych sąsiadów. W niektórych z nich mleka do przerobu jest coraz mniej.

W państwach Unii Europejskiej rocznie produkuje się około 144 milionów ton mleka. Głównymi producentami są Niemcy, Francja, Polska, Holandia, Włochy i Hiszpania. Te sześć państw odpowiada za blisko 70% całej unijnej produkcji. Pod względem ilości dominują Niemcy i Francuzi. Niemieckie mleczarnie skupiły w 2020 roku 32,5 mld kg mleka, z kolei francuskie 24,5 mld kg mleka. Według ostatnich danych Eurostatu w okresie styczeń - czerwiec 2021, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020 produkcja mleka w Polsce była większa o 0,7%. Bardziej szczegółowe wnioski będzie można wyciągnąć po zakończeniu roku, jednak już widać, że wzrost staje się niemal pełzający.

– dodaje Malczewski.

swiatrolnika.info 2023