O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

06-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Prognoza dla europejskiego rolnictwa nie jest optymistyczna

Niedawno Komisja Europejska opublikowała prognozę krótkoterminowa dotycząca unijnego rynku rolnego. Prognoza dla europejskiego rolnictwa nie jest zbyt optymistyczna.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, prognozy są mało optymistyczne przede wszystkim z powodu otoczenia, w jakim znalazło się europejskie rolnictwo. Rosyjska inwazja na Ukrainę, dalej odczuwalne skutki pandemii COVID i nieustannie rosnąca inflacja zostały uznane za główne przyczyny zawirowań na rynkach rolnych. Ponadto, nie bez znaczenia pozostaje ryzyko dalszego wzrostu cen nośników energii, co wpłynie na dalszy wzrost inflacji.

Prognoza dla europejskiego rolnictwa

Krótkoterminowa prognoza dla europejskiego rolnictwa dotyczy również branży mleczarskiej. Komisja Europejska wskazuje, że rekordowe ceny unijnych produktów mleczarskich mogą znacząco wpłynąć na konkurencyjność europejskich przetwórców w porównaniu z mleczarniami z innych regionów świata.

,,Wymieniane są głównie Oceania i Stany Zjednoczone. Zwraca się uwagę, że w chociażby w czerwcu bieżącego roku unijne firmy były konkurencyjne tylko w przypadku serów dojrzewających (9% poniżej ceny w USA). W przypadku masła i serwatki w proszku ceny unijne są o ponad 30% wyższe od najniższej ceny rynkowej (region Oceanii) w odniesieniu do masła i 5%w przypadku serwatki w proszku (USA).  Sytuacja ta może w najbliższym czasie spowodować gromadzenie się zapasów u kluczowych europejskich eksporterów” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Prognozy dla nowozelandzkich producentów

Nowozelandzka Fonterra stanowi punkt odniesienia nie tylko dla mechanizmu kształtowania cen odtłuszczonego mleka w proszku, masła, czy serów, ale również dla cen mleka surowego w skupie na lokalnych rynkach. W Nowej Zelandii właśnie, w obawie przed niepewnością związaną z produkcją rolną przyjęto rozszerzone zasady informowania dostawców o cenach mleka.

,,Mając na uwadze interes producentów rolnych oraz ryzyko prowadzenia dalszej działalności, poza wartościami bieżącymi, podaje się prognozy na kolejne dwa lata. Ma to uchronić zainteresowanych od podejmowania nierozważnych decyzji, w tym np. bezpodstawnego zaprzestania lub zwiększania produkcji mleka. Ostatnie, bazujące głównie na notowaniach Global Dairy Trade (GW), prognozy musiały zostać uaktualnione, niestety, jak się okazało, na niekorzyść dostawców mleka” – dodaje Jarosław Malczewski.

,,Spadki cen mleka surowego nie będą jednak wyraźne, bo wedle szacunków Fonterry za kg suchej masy będzie trzeba zapłacić od 5,22-6,14 euro za kg. Warto wspomnieć, że poprzednie prognozy były bardziej optymistyczne, wyceniając 1 kg suchej masy na 5,37 - 6,29 euro” – dodaje ekspert.

Rentowność branży mlecznej

Duże światowe koncerny, mając na uwadze wspólne dobro (wszak wszyscy „jedziemy na tym samym wózku"), starają się ograniczać ryzyko inwestycyjnych potknięć u swoich dostawców, bo gdy ich zabraknie, to nie będą mieli z czego wytwarzać swoich produktów.

,,Mimo rekordowych cen mleka w skupie, widoczna jest coraz niższa rentowność gospodarstw rolnych produkujących mleka. W wyniku tego przewiduje się spadek produkcji mleka w państwach Unii Europejskiej na poziomie 0,6% w porównaniu do roku 2021. Mimo spadku ilości produkowanego mleka rośnie europejska produkcja serów dojrzewających. Obserwowany jest również wzrost eksportu masła z państw UE, co w połączeniu ze zwiększoną rywalizacją o surowiec będzie dalej wpływało na wzrost cen mleka w skupie” – wskazuje prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Oglądaj też: Ekspert: Chiny ograniczają import mleka. To zła wiadomość

swiatrolnika.info 2023