O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

04-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Produkcja mleka u głównych producentów spada, dlatego cena wzrasta

Jaka będzie produkcja mleka w 2022 roku? Jarosław Malczewski wskazuje, że niska dynamika produkcji, przy wysokim popycie utrzyma dynamikę wzrostu cen.

Niestety, cały czas utrzymuje się niska dynamika produkcji mleka w Unii Europejskiej. Dostawy tego produktu w 3 kwartale ubiegłego roku były niższe o 0,05 proc. w porównaniu do 2020 roku. Warto dodać, że w 2 kwartale 2021 roku dostawa mleka do krajów UE wzrosła. Podsumowując okres od stycznia do października, unijne dostawy mleka zmniejszyły się o 0,1 proc. Wobec powyższego, zmniejszyła się produkcja mleka w proszku, odtłuszczonego mleka w proszku i masła.

Produkcja mleka na świecie w 2021 roku

Rok 2021 przyniósł także spadek dostaw mleka w Oceanii. Produkcja mleka w Nowej Zelandii spadła o prawie 4 proc. w okresie od lipca do października. Według ekspertów była to wina pogody.

„Z kolei dostawy mleka w Australii w analogicznym okresie zmniejszyły się o 2,9 proc. r/r. Zdaniem analityków, biorąc pod uwagę sezonowy szczyt, będzie to rzutować na produkcji w tych krajach w całym sezonie 2021/22. Analitycy podkreślili również, że stopniowo zmniejsza się także dynamika produkcji mleka w USA z uwagi na rosnące koszty produkcji – w październiku odnotowano spadek produkcji o 0,5 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 0,8 proc. w trzecim kwartale 2021 roku, porównując z 2020 rokiem” – wskazuje ekspert.

„Oczekiwany globalny wzrost produkcji prawdopodobnie zostanie zrekompensowany dalszym wzrostem popytu na produkty mleczne w nadchodzącym roku. IWA prognozuje zapotrzebowanie na mleko spożywcze w wysokości 192,92 mln ton w 2022 r. Byłoby to 2,20 mln ton, czyli o 1,2 proc. więcej niż w poprzednim roku” – dodaje Malczewski.

Wpływ poziomu produkcji na inne produkty

Zdaniem ekspertów obserwujących rynek produktów pochodzących z mleka, popyt na ser ma wzrosnąć do poziomu 340 tys. ton. Rynek masła o 260 tys. ton lub 2,4 proc. do 11,18 mln ton. Przewiduje się, że popyt na niskotłuszczowe produkty mleczne w proszku wzrośnie o 90 tys. ton lub o 2,3 proc. do 3,97 mln ton.

„Łączna produkcja mleka w trzecim kwartale 2021 roku u czterech największych eksporterów produktów mleczarskich na świecie zanotowała pierwszy spadek w relacji rocznej (-0,1 proc.) od drugiego kwartału 2019 roku. Zwiększająca się presja kosztów (ceny pasz oraz wzrost cen nawozów) nie pozwala oczekiwać istotnego odbicia dynamiki światowej produkcji w perspektywie kolejnego roku” – dodaje Malczewski.

„Oczekujemy, że przeciętna cena skupu mleka w Polsce w 2022 wzrośnie o 7-12 proc. rok do roku tj. bardziej niż prognozowaliśmy w 3kw.21. Utrzymująca się niska dynamika produkcji mleka u głównych eksporterów, w warunkach relatywnie wysokiego popytu (choć osłabionego mniejszymi zakupami w Chinach) utrzyma dynamikę cen na kilkunastoprocentowym poziomie w 1h22. Zwiększające się koszty produkcji nie pozwalają oczekiwać istotnej odbudowy produkcji i tym samym zmian in minus w zakresie cen również w drugim kwartale 2022” – wskazuje ekspert.

Czytaj również: Kolejny rok kampanii „Mamy kota na punkcie mleka” za nami

swiatrolnika.info 2023