O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Zielony Ład – kryzys energetyczny pogrzebie „zielony program”?

Zielony Ład

Wzrost cen energii stał się „nie do zniesienia” dla obywateli i przedsiębiorstw UE i wymaga „europejskiej reakcji”, powiedział Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki i finansów. Czy Zielony Ład i Energiewende są teraz na krawędzi?

Zielony Ład w obliczu kryzysu energetycznego

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do udzielenia pomocy konsumentom i małym przedsiębiorstwom, które najbardziej ucierpiały z powodu rosnących cen gazu i energii elektrycznej. Czy kryzys energetyczny zakończy Zielony Ład?

Wszyscy wciąż pamiętają protesty żółtych kamizelek we Francji. Wtedy ludzie szli na barykady „tylko” z powodu wyższych cen paliw. Jednak to było nic w porównaniu z gwałtownie rosnącymi obecnie cenami energii. I w przeciwieństwie do Francji, nie tylko olej napędowy i benzyna stają się tym razem droższe: ceny energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla, pelletu drzewnego i wszystkich innych źródeł energii rosną do zawrotnych wysokości.

Jednocześnie ceny konsumpcyjne żywności i innych dóbr konsumpcyjnych rosną szybciej niż w ostatnich dziesięcioleciach. Oprócz rekordowo wysokich kosztów produkcji wynika to z przerwanych i nie funkcjonujących już łańcuchów dostaw oraz – podobnie jak w branży nawozowej i agrochemicznej – zmniejszenia wielkości produkcji ze względów kosztowych. To oczywiście jeszcze bardziej podnosi ceny i oznacza, że ​​rolnicy nie mogą już kupować nawozów.

Wiele krajów europejskich, takich jak Hiszpania, Włochy i Francja, w obawie przed skutkami eksplozji cen stara się uwolnić swoich obywateli i gospodarkę od wysokich kosztów. Nie ma o tym wzmianki z Niemiec. Wręcz przeciwnie: podatek od emisji CO2 ma jeszcze wzrosnąć w nowym roku.

Dopłaty rolnicze zostaną zablokowane przez kłótnie PiS z UE?

Zielony Ład do kosza?

Konsekwencja tego rozwoju stawiają również pod Zielony Lad prad znakiem zapytania Zielony Ład. Ponieważ energie odnawialne – tj. energia wiatrowa i słoneczna – oczywiście nie mogą tak naprawdę pokryć rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, jeśli elektrownie węglowe i energia jądrowa są jednocześnie odłączane od sieci, a gaz ziemny i olej opałowy są również uważane za „brudne energie”. W opinii z kwietnia br. Federalny Urząd Kontroli ostro skrytykował wyniki transformacji energetycznej rządu federalnego: „Zbyt drogie, a ponadto zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw”.

Dalej mówi, że „transformacja energetyczna jest niewłaściwie skoordynowana i źle zarządzana. I że ogromny wysiłek i wielkie obciążenia dla obywateli i biznesu były niewspółmierne do dotychczas skromnych plonów”. A transformacja energetyczna i Zielony Ład nadal będą bardzo drogie dla biznesu i konsumentów.

Gwałtowny wzrost cen energii jest odbierany przez europejskich szefów państw i rządów jako poważny kryzys, dlatego w dniach 21-22 października spotkają się na szczycie w Brukseli. Europa ma najbardziej ambitny plan klimatyczny na świecie, ale ten plan jest kwestionowany przez gwałtownie rosnące koszty energii.

Szef UE ds. klimatu Frans Timmermans powiedział Parlamentowi Europejskiemu, że „tylko około jedna piąta” wzrostu cen energii była spowodowana wzrostem cen CO2 na unijnym rynku CO2. Komisja Europejska wezwała również państwa członkowskie do udzielenia pomocy konsumentom i małym przedsiębiorstwom, które najbardziej ucierpiały z powodu rosnących cen gazu i energii elektrycznej, ponieważ narasta krytyka, że ​​polityka dotycząca zmian klimatycznych podsyca problem.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023