PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Holendrzy rozważają… przymusowe wywłaszczenie rolników

Holendrzy rozważają… przymusowe wywłaszczenie rolników

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-03 14:05:44
wywłaszczenie rolników

W Holandii dyskutowany jest obecnie pomysł wywłaszczenia rolników w celu szybkiego rozwiązania tzw. kryzysu azotowego. Holenderskie Stowarzyszenie Rolników (LTO) krytykuje te propozycje, twierdząc, że wywłaszczenie rolników wywołuje opór rolników i ma jedynie odwrotny skutek. Propozycje wywłaszczenia rolników zostały przedstawione przez różnych ekspertów w czwartej co do wielkości holenderskiej gazecie codziennej NRC Handelsblad. Uważają, że wywłaszczenia mogą pomóc rozwiązać kryzys azotowy przed 2025 rokiem.

Holandia rozważa wywłaszczenie rolników

Przewodniczący LTO Sjaak van der Tak powiedział NRC, że eksperci malują nierealistyczny obraz. Jego zdaniem wywłaszczenie rolników może trwać dziesiątki lat i jest kosztownym narzędziem dla rządu holenderskiego. Rolnicy powinni być raczej wykupywani na zasadzie dobrowolności, a wywłaszczenia nie są odpowiednim środkiem.

Wywłaszczenia wpływają na własność rodziny. Rolnicy czują się źle traktowani, jeśli ich ziemia zostanie im odebrana.

– powiedział Van der Tak NRC.

W opinii pytanych ekspertów rolnicy powinni oddawać grunty rolne, zwłaszcza w sąsiedztwie zagrożonych rezerwatów przyrody, aby szybko wyjść z kryzysu azotowego. Ich zdaniem wywłaszczenie gruntów może znacznie szybciej rozwiązać ten problem.

Aktywistki Extinction Rebellion zdewastowały siedzibę JP Morgan

Wywłaszczenie rolników nie rozwiąże problemu?

Chociaż pozbawienie ziemi uprawnej jest delikatną politycznieWywlaszczenie rolnikow kwestią, nie ma przeszkód prawnych – odpowiednie przepisy w Holandii już obowiązują. Departament Rolnictwa również nie jest przeciwny wywłaszczeniom, powiedział NRC.

Eksperci ci są zdania, że ​​wywłaszczenie rolników jest najlepszym wyjściem z kryzysu azotowego. Tak zwany kryzys azotowy w Holandii rozpoczął się w 2019 r. po tym, jak holenderska rada stanu zdecydowała, że ​​robi się zbyt mało, aby zmniejszyć napływ azotu do gleby. Od 1 lipca obowiązuje nowe prawo azotowe, zgodnie z którym do 2030 r. połowa „wrażliwej na azot” przyrody musi być zdrowa. Pięć lat później wpis powinien zostać zmniejszony o prawie trzy czwarte w porównaniu z 2019 r.

Aby osiągnąć te cele, ziemia mogłaby zostać odebrana rolnikom na mocy prawa wywłaszczeniowego. Wywłaszczenie rolników może rozwiązać problemy z azotem jeszcze przed 2025 r., twierdzą eksperci. Według ich szacunków ta akcja kosztowałaby około 2-3 miliardów euro.

Przedstawiciel rolników Van der Tak nazwał wypowiedzi ekspertów „nierealistycznymi”. Uważa się, że twoje obliczenia pochodzą „ze stołu akademickiego”. Postępowanie wywłaszczeniowe często trwa dziesiątki lat, a koszt wywłaszczenia Holandii z kryzysu azotowego może, jego zdaniem, z łatwością sięgać dziesiątek miliardów.

agrarheute.com/fot.pixabay


Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona o kolejne podmioty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:30:00

Kowalczyk: Nie powtórzy się problem suszy, jak w 2018 i 2019 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-26 16:30:00

BULT SMOGOWICZE